Článek
Bez ohledu na to, že mu lidé říkali, aby neřídil, se v 1. 05 hod. rozloučil s mladíkem, vyměnil si s ním čísla na mobil a vrávoravě usedl do auta. O třináct minut později už nežil. Rakouská média několikrát spekulovala o Haiderově homosexualitě.
Na jeho sobotním pohřbu se s ním v korutanské metropoli Klagenfurt přišlo rozloučit asi 30 tisíc lidí. Médii očekávaný pochod pravicových extrémistů se však nekonal.
Osmapadesátiletý zemský premiér tragicky havaroval před týdnem ve svém služebním voze, který řídil silně opilý (1, 8 promile alkoholu v krvi) a jel rychlostí nejméně 142 kilometrů za hodinu v místě s povolenou rychlostí 70 kilometrů za hodinu.
Přítomna byla i rakouská vláda
Za krásného slunečného počasí nesli rakev s Haiderovými ostatky přes celé město k městské radnici. Tam se s politikem rozloučila takřka celá vládní garnitura vedená prezidentem Heinzem Fischerem a sociálnědemokratickým kancléřem Alfredem Gusenbauerem.
„On (Haider) byl ten, kdo nenechal nikoho chladným - v pozitivním a negativním smyslu," řekl kancléř ve smuteční řeči před rakví vyzdobenou rudými růžemi. „Právě reakce na jeho úmrtí ukázaly, že hýbal lidmi a vyvolával v nich výrazné emoce“. Ocenil jeho „jemný cit pro potřeby lidí a pro možné změny“, i když jeho odpovědi nenacházely vždy "souhlas druhých".
Posledního rozloučení s Jörgem Haiderem se zúčastnily v Klagenfurtu desítky tisíc lidí.foto: ČTK/AP
„Zůstane v Korutanech navždy, jeho stopy jsou věčné,“ řekl jeho nástupce v hejtmanském úřadě Dörfler.
V první řadě seděly Haiderova manželka a jejich dvě dospělé dcery. Nechyběla ani jeho matka, na oslavu jejíž 90. narozenin politik spěchal v době, kdy se mu stala osudná nehoda, na jejíž následky okamžitě zemřel.
Místo nehody Jörga Haiderafoto: ČTK/AP/Gert Eggenberger
Dalším čestným hostem byl syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám, který se s Haiderem přátelil. Zástupci několika buršáckých spolků vytasili své kordy vysoko nad hlavy, veteráni druhé světové války z celého Rakouska přišli se svými vlajkami, mnoho žen a mužů přicestovalo v alpských krojích.
Zádušní mši ve střídmě vyzdobeném kostele celebroval na zvláštní přání rodiny Egon Kapellari.