Hlavní obsah

Hackeři napadli slovenský katastr nemovitostí a ochromili realitní trh. Žádají desítky milionů dolarů

2:45
2:45

Poslechněte si tento článek

Z důvodu rozsáhlého kybernetického útoku nefunguje na Slovensku od úterý katastr nemovitostí. Hackeři mají žádat za odblokování katastru výkupné ve výši desítek milionů dolarů.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Útok potvrdila i slovenská vláda a není jasné, kdy začnou pracoviště úřadu opět pracovat. Stát zatím neinformoval o tom, nakolik jsou ohrožena data o vlastnictví staveb a pozemků.

Realitní a hypoteční trh je až do vyřešení problému prakticky ochromen. Slovenské ministerstvo vnitra ve středu přiznalo, že informační systém, který katastry využívají, zasáhl rozsáhlý kybernetický útok ze zahraničí a pracoviště katastrálních odborů budou uzavřeny až do odstranění důsledků útoku.

Ministerstvo vnitra zatím nereagovalo na dotazy médií, nakolik jsou zápisy lidí o vlastnictví nemovitostí v bezpečí, jak funguje zálohování dat a zda by se dalo v nouzovém případě využít. Resort odkázal média, aby otázky posílala Úřadu geodezie, kartografie a katastru, který má však v důsledku útoku nefunkční e-mailovou adresu.

Největší útok v historii

Podle portálu Živé.sk může jít o největší kybernetický útok v historii Slovenska. Podle webu byly informační systémy využívané katastrem napadeny ransomwarovým útokem, při němž útočníci zašifrovali jeho data do nepoužitelné formy a za odkódování žádají od vlády výkupné v desítkách milionů dolarů.

Portál upozornil, že katastru chybějí komplexní zálohy dat, které by se daly použít k rychlé obnově. Ta by podle Živé.sk mohla trvat týdny až měsíce.

Situací se bude zabývat parlamentní výbor na kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Pozvánku dostali také ředitel NBÚ Roman Konečný a ředitel úřadu geodezie, kartografie a katastru Juraj Celler. Výbor se jich chce zeptat, jak jsou chráněny údaje občanů a proč nefunguje tak důležitá složka, jako je katastr.

Kybernetickým útokem se zabývá i slovenská policie. „Případem podezření z neoprávněného zásahu do počítačového systému katastru nemovitostí se okamžitě začal zabývat Úřad boje proti organizované kriminalitě. Přesnou kvalifikaci skutku bude možné ustálit až na základě vykonaných procesních úkonů,“ informovala slovenská policie.

Co je ransomware? Každý třetí člověk to neví

Vyděračské viry, které jsou často označovány souhrnným názvem ransomware, patří několik posledních měsíců k těm nejzávažnějším hrozbám. Přesto každý třetí člověk neví, co slovo ransomware vlastně znamená. Tedy ani to, že jde o počítačového záškodníka. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Eset.

Průzkum se uskutečnil v USA a Kanadě, přičemž se ho dohromady účastnilo více než tři tisíce lidí. Třetina z nich odpověděla, že vůbec neví, co slovo ransomware znamená.

Bezpečnostní experti jim vysvětlili, že jde o škodlivé kódy, které uzamknou počítač, zašifrují data a za jejich zpřístupnění požadují výkupné. To by však 85 % lidí nebylo ochotných zaplatit. Raději by o takto uloupená data přišli.

Zajímavá je také informace o tom, jak si lidé svoje data chrání. Rovných 31 % dotázaných totiž uvedlo, že soubory uložené v počítači vůbec žádným způsobem nezálohují. A to ani fotografie či videa. V případě útoku vyděračského viru by tak o svá data nenávratně přišli.

Anketa

Zálohujete svá data pro případ zašifrování disků hackery?
Ano
71,8 %
Ne
28,2 %
Celkem hlasovalo 1552 čtenářů.

Hackeři se dostali k údajům maďarské armádní agentury, žádají 120 milionů

Evropa

Související články

Slovensko se Ficovi rozpadá pod rukama

Slovenská společnost je rozdělena na dva nesmiřitelné tábory, několik tisíc lékařů podalo výpověď, učitelé jsou ve stávkové pohotovosti, kulturní obec...

Výběr článků

Načítám