Článek
Nevládní organizace a nezávislá média se budou podle nové normy v případě, že přijímají více než 20 procent svých financí ze zahraničí, muset registrovat jako „zahraniční agenti“. Kritici návrhu upozorňují, že velmi podobný zákon používá k potírání svých odpůrců Kreml, píše BBC. Dále se má též za to, že schválení zákona prakticky zničí šance Gruzie na přijetí do Evropské unie, která zemi v prosinci udělila status kandidáta.
Před budovou gruzínského parlamentu proto posledních pár týdnů demonstrovaly tisíce lidí. Na sociální sítě se dostala i videa násilných střetů mezi nimi a zasahující policií. Poté, co zákon prošel hlasováním, se demonstranti před budovou začali skrz postavené barikády probíjet dovnitř.
#Georgia 🇬🇪🇪🇺: scenes at the steps of the building of parliament in #Tbilisi today.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) May 14, 2024
Source: @JAMnewsCaucasus pic.twitter.com/npVwdMB2hZ
Dostat se skrz barikádu se demonstrantům povedlo, ale následně proti nim zasáhli policisté. Ti si počínali tak násilně, že se mezi protestujícími i opozičními politiky objevily spekulace, že ne všichni „muži v černém“ ve skutečnosti patří k policii, jak informuje Sky News.
Riot police begin dispersing and arresting protesters at the building of parliament in Tbilisi, Georgia, where a Russian-style "foreign agents" law has just been adopted
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) May 14, 2024
Protesters started breaking the barrier around parliament. Law expected to undermine Georgia's… pic.twitter.com/maU8W8PAcl
Demonstrace jako taková nadále pokračuje. Vojenský analytik Michael Clarke ji přirovnal k těm, které v roce 2013 propukly na Ukrajině, když tehdejší prezident Viktor Janukovyč ustoupil od dohody s EU. „Vláda je odhodlána odhlasovat tento zákon a být proruská. Proti tomu se zdá být asi 80 % obyvatel, kteří věří, že by Gruzie měla mít evropskou budoucnost,“ vysvětlil.
K násilí došlo během hlasování i uvnitř budovy parlamentu, kde se opozičníci poprali s členy vládnoucí strany Gruzínský sen. Jejich bitka byla živě odvysílána v gruzínské televizi.
Premiér Irakli Kobakhidze ze strany Gruzínský sen byl kvůli zákonu fyzicky napaden již při prvním čtení, kdy jej opoziční politik udeřil pěstí do obličeje. Přesto neslevil ze svých varování, že pokud zákon odhlasován nebude, Gruzie přijde o svou suverenitu a „bude snadno sdílet osud Ukrajiny“. Jaký osud má přesně na mysli, nespecifikoval.
Mezi oponenty zákona je také prezidentka země Salome Zurabishviliová, která ještě před hlasováním přislíbila, že jej bude vetovat. Gruzínský sen má ovšem v parlamentu dostatek členů na to, aby prezidentské veto přehlasoval.