Článek
Vědci přitom varují nejen před zvýšenými emisemi skleníkových plynů, ale i před stoupající hladinou moří a celkovou nestabilitou tamních ekosystémů.
Podle studie se přinejmenším od 70. let 20. století region zahřívá dvojnásobným tempem oproti celosvětovému průměru. V Grónsku tak byly průměrné roční teploty vzduchu mezi lety 2007 a 2012 o tři stupně Celsia vyšší než tamní průměr mezi lety 1979 a 2000, upozorňují vědci z Leedské univerzity ve studii publikované magazínem Scientific Reports.

Tající led ve východní části Grónska
Analýza satelitních záznamů ukázala, že za poslední tři desetiletí roztálo zhruba 11 tisíc čtverečních mil (28 490 kilometrů čtverečních) grónského ledového příkrovu a ledovců, což představuje 1,6 procenta celkové ledové pokrývky Grónska.
Rozloha území, na němž roste vegetace, se v Grónsku zvětšila o 33 774 čtverečních mil (87 474 kilometrů čtverečních), což je více než dvojnásobek plochy, kterou vegetace pokrývala v době, kdy studie začala, upozorňují autoři studie.
Zjištění vědců také ukazují téměř čtyřnásobný nárůst mokřadů v celém Grónsku, ty jsou zdrojem emisí metanu. K největšímu nárůstu husté mokřadní vegetace došlo v okolí obce Kangerlussuaq na jihozápadě a v izolovaných oblastech na severovýchodě.

Severovýchodní pobřeží Grónska
„Viděli jsme známky toho, že úbytek ledu spouští další reakce, které povedou k další ztrátě ledu a dalšímu ‚zelenání‘ Grónska, kde zmenšující se led odhaluje holou skálu, která je pak kolonizována tundrou a nakonec keři. Voda uvolněná z tajícího ledu zároveň přemisťuje sediment a bahno, což nakonec vytváří mokřady a slatiny,“ popsal deníku The Guardian sebeposilující se proces Jonathan Carrivick z Leedské univerzity, jeden ze spoluautorů studie.
„Rozšíření vegetace, ke kterému dochází současně s ústupem ledovců a ledové pokrývky, významně mění tok sedimentů a živin do pobřežních vod,“ dodal jeho kolega a hlavní autor studie Michael Grimes.
„Tyto změny jsou kritické zejména pro domorodé populace, jejichž tradiční lovecké praktiky závisí na stabilitě těchto choulostivých ekosystémů. Kromě toho úbytek ledové masy v Grónsku významně přispívá ke globálnímu vzestupu hladiny moří, což je trend, který představuje velkou výzvu jak nyní, tak do budoucna,“ dodal.
Název jako lákadlo osadníků
Vědci použili svá zjištění k vytvoření modelu předpovědi těch oblastí v Grónsku, které v budoucnu pravděpodobně zažijí „výrazné a zrychlené“ změny. Proměny tamní krajiny hodlají nadále sledovat.

Socha Erika Rudého v grónské obci Narsarsuaq
Grónsko, autonomní území Dánska, se rozkládá na ploše 2,16 milionu kilometrů čtverečních, více než 80 procent z toho pokrývá led. Území má však jen něco přes 56 tisíc obyvatel. Podle středověké ságy název Grónsko (Groenland – „zelená země“) vymyslel vyhoštěnec z Islandu zvaný Erik Rudý, který údajně doufal, že přívětivé jméno přitáhne další osadníky.