Článek
„Osobně se domnívám, že vracet se k uhlí, když už máte jadernou energetiku, je opravdu špatný nápad. Pokud už je máte v provozu, je chyba zaměřit se místo jádra na uhlí,“ odpověděla devatenáctiletá aktivistka v televizním pořadu televize ARD na dotaz, zda by mělo být s ohledem na ochranu klimatu upřednostňováno jádro.
Rozhovor bude odvysílán až ve středu, ukázky z něj se ale objevily už v úterý.
Němci si původně odhlasovali, že budou jádro považovat za nečisté a všechny své jaderné elektrárny odstaví do konce letošního roku. K jejich přístupu přispěla i havárie v japonské Fukušimě. Exploze cen na energetických burzách ale přiměla Berlín rozhodnutí přehodnotit.
Greta by zasloužila na zadek, prohlásil Jeremy Clarkson. Schytal kritiku
Dva jaderné reaktory tak zůstanou v provozu do dubna příštího roku, aby tak Německu pomohly překlenout nejchladnější měsíce zimy. Současně se ale hloubí nové uhelné doly a zprovozňují již odstavené elektrárny na fosilní paliva, upozornila DW.
German TV interview with climate activist @GretaThunberg
— Javier Blas (@JavierBlas) October 11, 2022
Are the nuclear power plants the better choice for the time being now?
"If we have them already running, I feel that it's a mistake to close them down in order to focus on coal.”#EnergyCrisis pic.twitter.com/r0Na2P1CfO
Opozice a koaliční partaj Svobodní poznámky Thunbergové ocenili. „Vítám takové povzbuzení. V energetické válce musí být do rozvodné sítě připojeno vše, co vyrábí elektřinu. Důvody mluví samy za sebe, ekonomicky i fyzicky,“ reagoval podle serveru Politico německý ministr financí za Svobodné (FDP) Christian Lindner.
Bývalá předsedkyně Zelených Simone Peterová, která nyní pracuje pro Německou federaci pro obnovitelné zdroje energie, ale namítá, že komentáře Thunbergové „nedávají smysl, protože jaderné elektrárny již nejsou užitečné a používají ruský uran“.