Hlavní obsah

Greta odmítla ekologickou cenu a s ní spojený milion

Stockholm

Mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová odmítla v úterý přijmout ekologickou cenu, kterou uděluje Severská rada. Hlavním cílem této organizace je prohlubovat spolupráci mezi státy severní Evropy na parlamentní a ministerské úrovni.

Foto: Melissa Renwick, ČTK/AP

Švédská aktivistka za životní prostředí Greta Thunbergová

Článek

Své rozhodnutí Thunbergová zdůvodnila tím, že ekologické hnutí nepotřebuje další ocenění, ale to, aby mocní lidé po celém světě začali naslouchat vědcům.

Šestnáctiletá Thunbergová začala před rokem každý pátek demonstrovat před švédským parlamentem, aby přiměla politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Inspirovala tím studentskou kampaň, k níž se přidaly miliony mladých lidí po celém světě.

Vzpoura proti Gretě v podání německého tuniče. Založil Pátky pro kubaturu

Evropa

Na ekologickou cenu Severské rady nominovalo Thunbergovou Švédsko i Norsko. Když ale byla švédská školačka v úterý večer vyhlášena letošní laureátkou ocenění, sdělila její zástupkyně publiku, že Thunbergová cenu ani příslušných 500 000 švédských korun (1,18 milionu Kč) nepřijme.

„Krásných slov je spousta”

Thunbergová vede v současné době ekologickou kampaň v americkém státě Kalifornie. Na slavnostním ceremoniálu ve Stockholmu ji podle agentury AP zastupovaly ekologické aktivistky Sofia a Isabella Axelssonovy.

Sama Thunbergová na instagramu uvedla, že je návrhem poctěna, zároveň ale kritizovala severské země, že nejsou schopny dostát své skvělé pověsti při řešení klimatických otázek. „Krásných slov je spousta. Ale když dojde na naše emise a ekologickou stopu na jednoho obyvatele, vidíme něco úplně jiného,” podotkla.

Hladiny moří rychle stoupají, varují vědci z panelu OSN

Věda a školy

„Víc než nějaká ocenění potřebujeme, aby vládci a politici naslouchali vědeckým závěrům,” napsala na instagramu Thunbergová.

Mladá Švédka byla letos vyznamenána mimo jiné takzvanou alternativní Nobelovou cenou, jak bývá nazývána Cena za správný život (Right Livelihood Award). Byla rovněž jednou z favoritek Nobelovy ceny za mír, kterou si ale nakonec odnesl etiopský premiér Abiy Ahmed.

Související články

Výběr článků

Načítám