Článek
Thunbergová si také dělala poznámky, když jeden z policistů u soudu líčil, jak se policie snažila rozpustit loňskou demonstraci, jejíž účastníci po několik hodin blokovali několik vchodů a východů u luxusního hotelu InterContinental v centru Londýna, povšimla si agentura AP.
Soudní proces má trvat nejméně dva dny.
Švédská aktivistka odmítá obvinění z narušování pořádku, jehož se podle žalobců spolu s dalšími protestujícími dopustila při demonstraci během londýnské energetické konference za účasti těžařů ropy a plynu. Mezi hosty konference byli například šéfové firem Aramco, Repsol, Shell, TotalEnergies nebo Kuwait Petroleum Corporation.
Greta Thunbergová protestovala v Lipsku proti Izraeli
Jedenadvacetiletá aktivistka, která se stala světoznámou díky každotýdenním protestům před švédským parlamentem v roce 2018, byla loni 17. října i zadržena. Velký rozruch vzbudila i sérií propalestinských manifestací poté, co Izrael po útoku teroristického hnutí Hamás zahájil vojenskou odvetu v Pásmu Gazy.
Ve čtvrtek u soudu stanula společně s dalšími čtyřmi obžalovanými ve věku od 19 do 59 let. Všichni vinu odmítají. Podle úřadů přitom odmítli splnit podmínky policie, která je vyzývala, aby svůj protest přesunuli do oblasti k tomu vymezené. Každému obžalovanému hrozí v případě usvědčení pokuta do výše 2500 liber (více než 72 tisíc korun).
Žalobce Luke Staton ve čtvrtek řekl, že podmínka byla vyžadována podle zákona a že policisté se oprávněně obávali, že by protest mohl vyústit ve „vážné narušení života komunity“. Policisté Thunbergovou údajně vyzvali, aby místo protestu opustila, jinak bude zadržena. „Řekla, že zůstane tam, kde je, a tak byla zatčena,“ řekl Staton.
Ekologičtí aktivisté před soudní budovou ve čtvrtek provolávali, že „klimatický protest není zločin“. „Velká Británie kriminalizuje mírové klimatické aktivisty, jako je Greta, zatímco v hotelech natahuje červený koberec pro klimatické zločince,“ citoval web listu The Guardian Joannu Warringtonovou, organizátorku hnutí Fossil Free London.