Článek
Se známým státníkem, mimochodem držitelem Nobelovy ceny míru, byl stále v kontaktu zkušený ruský novinář Alexej Venediktov, který byl šéfem dnes již uzavřeného rádia Echo Moskvy.
Uvedl, že Gorbačov na konci července prohlásil, že je rozrušen z toho, že jsou jeho reformy postupně likvidovány.
Poslední sovětský vůdce navždy spojil své jméno s pojmy perestrojka či glasnosť. Tyto reformy vedly k rozpadu Sovětského svazu, spojení obou částí Německa a osvobození východu Evropy.
V ostrém kontrastu s jeho osobou jsou tak kroky stávajícího ruského prezidenta Vladimira Putina, který invazí Ukrajiny opět obnovil velký válečný konflikt na evropském území. Ruská média jsou cenzurována a země se hrozbami napříč Evropou stále více vzdaluje západním zemím.
Hluboká lítost?
Putin sice prostřednictvím svých mluvčích projevil hlubokou lítost nad Gorbačovovým úmrtím, je však otázkou, na kolik je toto vyjádření upřímné.
Sám totiž označil rozpad Sovětského svazu, za kterým Gorbačov stojí, za největší geopolitickou katastrofu 20. století.
„Můžu vám říci, že je (Gorbačov) rozrušený. Samozřejmě vnímá, že šlo o jeho odkaz a životní dílo. Svobodu do Ruska přinesl Gorbačov,“ uvedl Venediktov v rozhovoru pro ruský Forbes.
„Zapomněli všichni, kdo dal svobodu ruské ortodoxní církvi? Kdo to byl? Michail Sergejevič Gorbačov. Svoboda tisku, první mediální zákony, kdo to ustanovil? Michail Sergejevič Gorbačov. Soukromé vlastnictví? Michail Sergejevič Gorbačov,“ pokračoval.
„Gorbačovovy reformy – politické, nikoli ekonomické – byly všechny zničeny. Jsou na popel,“ dodal Venediktov s tím, že když Gorbačov odcházel ze své funkce, síly rychlé reakce NATO v Evropě čítaly 4000 vojáků, dnes jich je 40 tisíc. A NATO oznámilo, že do konce roku jich bude 300 tisíc.