Hlavní obsah

Gestapácké praktiky. Vyloučený slovenský vládní poslanec promluvil o poměrech v Hlasu i koalici

5:00
5:00

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Slovenští poslanci Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš byli minulý pátek na pracovním sněmu vládního Hlasu-sociální demokracie vyloučeni ze strany. Migaľ nyní začal mluvit o fungování vládní koalice vedené premiérem Robertem Ficem (Směr) a použil i silná slova o gestapáckých praktikách.

Foto: Profimedia.cz

Samuel Migaľ

Článek

Bývalý novinář Migaľ uvedl, že do politiky vstoupil, protože uvěřil myšlenkám a vizím Petra Pellegriniho, který v roce 2020 odešel ze Směru a založil stranu Hlas. Dnes připouští velké zklamání – v Hlasu jsou podle něj na prvním místě osobní zájmy, pak stranické a zájmy běžných lidí jsou až někde na konci.

Popsal, že bezpečnostní složky státu se v posledním období začaly ve zvýšené míře zajímat o soukromí čtyř nespokojených poslanců Hlasu. „To, že poslanci a koaliční poslanci pociťují tlaky na sebe a na svou rodinu, je extrémní problém,“ upozornil Migaľ v rozhovoru pro Denník N.

„Chtěli jsme zastavení takovýchto gestapáckých metod ze strany ministerstva vnitra a zpravodajských složek,“ dodal.

Masám v ulicích Fico vzkázal, že nikam neodchází. Může ale padnout kvůli nestabilní koalici

Evropa

Nátlak na skupinu rebelujících poslanců Hlasu označil Migaľ za neakceptovatelný, když jeho jediným cílem mělo být získání jejich poslušnosti.

„Řeknu vám, jak to funguje ve straně Hlas od doby, kdy odešel Peter Pellegrini do Prezidentského paláce. Dnes je spojkou mezi palácem a předsedou Hlasu Tomáš Drucker (ministr školství – pozn. red.). Nadstranický prezident, jak o sobě mluví Peter Pellegrini, byl i na posledním pracovním kongresu strany, kde měl velmi horlivý projev o tom, jak je nás potřeba potrestat, jak jsme zradili hodnoty strany Hlas,“ uvedl Migaľ.

„Nejsem přesvědčen o tom, že je to nadstranický prezident, protože doteď prostřednictvím Tomáše Druckera ovládá Hlas. To říkám velmi otevřeně a s plnou vážností,“ konstatoval poslanec.

Hlas ovládá Pellegrini

Strana Hlas vyloučila poslance s tím, že prý měli příliš velké osobní ambice – měli si nárokovat důležité posty, s čímž měli spojovat svoji loajalitu. „Odmítám, že jsme žádali o nějaké posty,“ reagoval Migaľ .

K postům uvedl, že žádali výměnu na tiskovém oddělení. „Protože jediným doporučením nebo přípravou ze strany tiskového bylo doporučení nechodit do médií a vyhýbat se novinářům, co nejvíc se dá. Pro nás je absolutně klíčové, abychom opravdu otevřeně diskutovali o tématech, která jsou na stole. Bylo nám slíbeno, že tyto požadavky budou akceptovány a že dojde ke změně. Čekali jsme, neudálo se vůbec nic,“ poznamenal.

Podle Migaľa byly rebelujícím poslancům nabízeny vysoké funkce ve vládě nebo v diplomacii, aby je dostali z parlamentu. „No řekněte mi, kdo tady vydírá a kupčí s politickými funkcemi? Domnívám se, že to není normální,“ dodal.

Uvedl, že si opakovaně stěžovali na poměry ve straně, kde se prý problémy nechávaly vyhnít do poslední možné sekundy.

„Už na tom prvním setkání jsme říkali, že neexistuje, aby fungoval klub strany Hlas tak, jak funguje – že se potkáme 15 minut před hlasováním, tam se řekne, jak budeme hlasovat, a to je celá naše diskuse. Říkali jsme, že naši koaliční partneři přicházejí s nesmyslnými usneseními, s kterými nejsme zajedno, a vzdor tomu jsme dotlačeni, abychom pro ně hlasovali,“ vylíčil.

Prezident chce pád vlády

Migaľ se nechal slyšet, že má pocit, že prezident Pellegrini chce pád Ficovy vlády. „Pokud by se tak stalo, prezident má v rukou možnost sestavit úřednickou vládu,“ uvedl poslanec.

Poslanec však navzdory všemu výše řečenému potvrdil, že rebelující poslanci Hlasu – celkem jsou čtyři – podporují vládní koalici a odmítají předčasné volby. „Musí však dojít k nějaké reflexi a rekonstrukci,“ uvedl Migaľ, podle něhož má všechno v rukou premiér Fico.

Nelíbí se mu však ani to, že na jedné straně vláda říká, že Slovensko má být členem EU a NATO, ale vládní poslanci jedou do Ruska, kde vychvalují, jaký je tam perfektní život. „Rusko v tom čase vede válku na Ukrajině a střílí na našeho souseda,“ řekl Migaľ.

Předseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok na rozhovor reagoval slovy, že lidsky ho Migaľův příběh mrzí, protože od Petra Pellegriniho dostal šanci působit ve slovenské politice a po „jeho zádech se vyšplhal do politiky“. „Co se v něm musí odehrávat? Kolik zloby a nenávisti, aby se dokázal, s prominutím vyzvracet, na bývalého předsedu své strany,“ řekl Šutaj Eštok.

Slovenská vládní strana Hlas vyloučila dva poslance, koalice zřejmě přišla o většinu ve sněmovně

Evropa
Související témata:

Výběr článků

Načítám