Článek
Maďarsko pode listu Financial Times při čtvrtečním setkání poslanců v Bruselu usilovalo o vyškrtnutí ruského oligarchy Michaila Fridmana a dalších sedmi lidí ze sankčního seznamu. Země pohrozila, že pokud k tomu nedojde, tak jako již několikrát předtím sankce proti Rusku odmítne.
Na prohlášení, které obnoví sankce proti Rusku, se shodli lídři 26 členských zemí. Proti se postavilo jen Maďarsko. Po celodenním dohadování lídrů se nakonec této středoevropské zemi podařilo ze sankčního seznamu vyjmout tři osoby. Fridman mezi nimi ale není, na seznamu zůstal. Dalších 2397 osob ponechaných na následně schváleném sankčním seznamu je ale pro členské státy stále výhrou.
Spor o Fridmana
Nejnovější pokus Budapešti hnát další země k přízni Kremlu už prezidenti a premiéři členských zemí EU neunesli a ztratili se zemí trpělivost. Maďarští diplomaté se s těmi evropskými údajně hádali o Fridmanovi a spol. celý den.
„Mnoho úředníků znovu otevřeně diskutuje o možnosti uplatnit článek 7 proti Maďarsku, tedy možnost zbavit členský stát jeho hlasovacích práv, ale jsou si plně vědomi politických výzev a důsledků takového kroku,“ píše Financial Times po návštěvě summitu. Sankce se prodlužují každých šest měsíců. Lze očekávat, že pokud při dalším hlasování Maďarsko bude nadále hájit zájmy Ruska, postoj EU se podle FT vyostří.
Článek 7 umožňuje pozastavení členských práv v EU, například hlasovacích práv v Radě EU, pokud země trvale porušuje zásady, na nichž je EU založena. Musí se na tom shodnout čtyři pětiny zemí.
EU od začátku ruské invaze uvalila sankce na zhruba 2400 ruských a běloruských úředníků, politiků a podnikatelů, kteří tuto válku podporují. Tyto sankce musí být obnovovány každých šest měsíců, v březnu a září, s podporou všech členských států.