Článek
Agentura se měla podle týdeníku Spiegel podílet na zatlačování člunů s běženci zpět na moře. Případy se měly stát u pobřeží Řecka a lodě, na nichž byli běženci, nebyly způsobilé k další plavbě. Vyšetřování a videozáznamy hovoří o případech, kdy byly čluny buď opět vytlačeny na moře, nebo se zničily jejich motory. Tímto jednáním bylo porušeno mezinárodní právo a Ženevská úmluva o uprchlících, píše Spiegel. Je totiž zakázáno uprchlíky odsouvat předtím, než mohou pořádat o azyl.
Odstřihněte rasistický Frontex od peněz, domáhá se kapitánka
Zdokumentováno je podle něj několik případů, které se staly v moři mezi Tureckem a Řeckem, kdy se na odtlačování člunů zpět k Turecku podílely týmy Frontexu. Loď této agentury měla manévrovat nebezpečně blízko plavidla plného uprchlíků, a vytvářela tak vlny, které loď nesly zpět.
Kypr se stal novou branou migrantů do Evropy
O těchto nelegálních krocích Frontex včetně svého šéfa Fabrice Leggeriho podle časopisu věděl a zaměstnanci agentury se do nich aktivně zapojili. Figurují v nich také němečtí policisté, tvrdí Spiegel.
Leggeri jakékoliv nezákonné praktiky agentury odmítá. Ve středu bude vysvětlovat obvinění Frontexu před poslanci německého Spolkového sněmu.
Z rozpočtu Evropské unie obdrží letos Frontex 1,6 miliardy eur (42 miliard korun). Agentura zaměstnává 1500 lidí.