Článek
Mluvčí vlády Gabriel Attal uvedl, že Macron mění telefony pravidelně a bere to vážně.
Dosavadní číslo francouzského prezidenta bylo v seznamu 50 000 kontaktů, které se zřejmě staly terči útoků klientů izraelské společnosti NSO, jež Pegasus vytvořila. Není ale jasné, zda byl tento software instalován i v prezidentově telefonu.
Představitel NSO Chaim Gelfand ve středu řekl izraelské stanici i24News, že Macron nebyl terčem šmírování.
Stopa vede do Maroka
Tento týden deník Le Monde informoval, že Macron a čtrnáct francouzských ministrů byli označeni jako terče potenciálního sledování a odposlouchávání ze strany Maroka.
Maroko, které nedávno navázalo styky s Izraelem, označilo tvrzení za nepodložená a lživá a popřelo, že by Pegasus používalo. Kvůli tomuto skandálu výrazně ochladly vztahy mezi Marokem a Francií.
Podle informací, k jejichž získání napomohla Amensty International, byli prostřednictvím tohoto spyware sledováni také irácký prezident Baram Sálih, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa nebo premiéři Pákistánu, Indie a Maroka, ale také aktivisté, novináři nebo významní obchodníci.
Francie zahajuje vyšetřování po odhaleních o špionážním programu Pegasus
Pegasus lze použít na telefonech vybavených operačním systémem Android i na iPhonech. Umožňuje stahovat SMS, fotky i e-maily a také nahrávat hovory, a dokonce spouštět kameru a mikrofon na dálku a odposlouchávat tak rozhovory. |
Úřady v Maďarsku, Izraeli a Alžírsku už zahájily vyšetřování ohledně využívání programu Pegasus.
Orbán a členové dalších vlád špehovali novináře, prozradila telefonní data
Izraelská vývojářská společnost NSO popírá, že by se dopustila jakéhokoliv špatného jednání. Uvedla, že program byl vyvinut s cílem bojovat proti zločincům a teroristům a byl přístupný jen armádám, policejním silám a zpravodajským službám ze zemí s dobrým stavem lidských práv.