Článek
Když se schovával ve skříňce pod dřezem, poslal otci SMS: „Ukrývám se v prvním patře. Myslím, že všechny zabili. Řekněte policii, aby zasáhla.“ Nevěděl, že teroristé v tiskárně nikoho nezabili.
Než se rozhodl používat telefon, váhal: „Napřed jsem nemohl používat mobil. Byl jsem skrčený a nešlo to snadno. Pak jsem zariskoval. Prvním instinktem bylo vypnout zvonění, nechat vibrace, ale být si jist, že se nedotýká skříňky. Pak by vibrace byly slyšet.“
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Když jsem poslal vzkazy rodině, jeden ze členů byl s policisty, takže jsem se ujistil, že jsem v kontaktu s vnějším světem. V tu chvíli mi vytryskly první slzy a trochu mi to zvedlo morálku,“ řekl Lepère, jehož po dalších čtyřech hodinách vysvobodili policisté.
Strach pod dřezem
Lepère byl v podniku od rána a díky pohotovosti svého šéfa Michela Catalana se mu podařilo včas schovat. Catalano začal s teroristy mluvit, nabídl jim kávu a jednomu pomohl ošetřit lehké zranění. Lepèreovi stihl naznačit, aby se schoval, jeho samotného teroristé nechali odejít.[celá zpráva]
Grafik skončil ve skříňce o rozměrech 70krát 90 centimetrů a nemohl se hnout: „Na jedné straně byla zeď, na druhé by se zase otevřela dvířka.“ Atentátníci byli v místnosti na druhé straně zdi v kanceláři ředitele. Jeden z nich přešel vedle a Lepère byl přesvědčen, že ho objeví.
„Pootevřel ledničku právě vedle mě, ale nenašel v ní nic zvláštního. Řekl jsem si, že začne prohledávat všechen nábytek, ale dvířka mé skříňky zůstala zavřená,“ vypověděl tiskař. Atentátník se pak naklonil nad kohoutek a přímo z něj se napil.
„Pil hned nade mnou, slyšel jsem téct vodu nad hlavou a viděl jsem obrys jeho postavy škvírami ve dvířkách. Za mými zády tekla voda do odpadu. Byl to surrealistický okamžik, jako ve filmu. V takové chvíli mozek přestává myslet, srdce přestane tlouci, dech se zastaví a člověk čeká, protože nic jiného dělat nemůže,“ popsal situaci Lepère.
Poté, co se bratři Chérif a Said Kouachiovi zabarikádovali v tiskárně v městečku Dammartin-en-Goële, vzdáleném asi 40 kilometrů od Paříže, byli oba zastřeleni, když se pokusili utéci a pálili na policisty. [celá zpráva]