Článek
„Zástupci obchodních řetězců až do června seškrtají ceny potravin na nejnižší možnou úroveň. Výběr zboží, kterého se to bude týkat, zůstane na jejich uvážení,“ prohlásil podle agentury AFP po pondělním jednání francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
Náklady ponesou řetězce
Náklady „protiinflačního čtvrtletí“ podle něj ponesou řetězce. Podle odhadů se vyšplhají do několika stovek milionů eur. Velcí obchodníci jsou ale prý ochotni takovou částku v zájmu zkrocení inflace obětovat.
Jednání se podle AFP účastnila většina velkých maloobchodních prodejců potravin ve Francii, ačkoli lídr trhu E.Leclerc zůstal stranou.
Nemorální praktiky na trhu s potravinami? Pošlete Nekulovi mail
„Chci být levnější raději plošně. Nečekal jsem na hromadné jednání, abych snížil ceny. Dohoda by mohla vyvolat dojem, že si to maloobchodníci vynahradí tak, že budou účtovat více za své další produkty,“ řekl kanálu CNews generální ředitel řetězce E.Leclerc Michel-Edouard Leclerc.
Podobnou obavu vyjádřila i některá spotřebitelská sdružení. „Bez jakýchkoli pevných pravidel o cenách může být takzvaná ‚snížená cena‘ ve skutečnosti jen obvyklá cena,“ řekl agentuře AFP Olivier Andrault z asociace UFC-Que Choisir.
Zastropované potraviny dostanou trikoloru
Ministr financí Le Maire ale uvedl, že vybrané produkty budou muset být označeny logem „protiinflační čtvrtletí“ s barvami francouzské vlajky. Budou navíc probíhat namátkové kontroly s cílem zajistit, aby obchodníci kvůli vyrovnání příjmů nevykořisťovali své dodavatele.
Le Maire také řekl, že vláda začne v nadcházejících měsících testovat systém potravinových šeků pro rodiny s nízkými příjmy.
Zpráva o dohodě obchodníků s vládou přišla den před dalším kolem stávek kvůli návrhu důchodové reformy zahrnující posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64. Odboráři chtějí „zastavit“ život v zemi a hovoří o začátku nové fáze protestů, které trvají zhruba měsíc a půl.