Článek
Český velvyslanec v Paříži Michal Fleischmann ČTK řekl, že zatím nemá žádné informace o Kunderově pohřbu či pietní akci - ať už v Česku nebo ve Francii. V nadcházejících dnech se ale setká s vdovou po spisovateli Věrou.
Kondolenční knihu podle Fleischmanna podepsali diplomaté z Polska, Maďarska či Německa. Přicházejí také kondolenční e-maily, například od izraelských diplomatů.
Podle Fleischmanna by knihu měla osobně přijít podepsat i francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová.
❗️📕Le livre de condoléances pour le décès de l'écrivain Milan Kundera sera ouvert à l'ambassade tchèque (15, avenue Charles Floquet, Paris) comme suit:
— Ambassade de la République tchèque à Paris (@CZAmbassade_FR) July 12, 2023
Jeudi 13 juillet de 14h à 17h30
Vendredi 14 juillet de 14h à 17h30
Lundi 17 juillet, de 10h à 12h et de 14h à 17h30❗️ pic.twitter.com/8n8l6tMZcb
Zájem veřejnosti o podpis do kondolenční knihy byl ve čtvrtek spíše slabší, ale Fleischmann si to vysvětluje tím, že byl pracovní den.
V pátek, kdy je ve Francii státní svátek, očekává větší zájem. O umístění knihy na ambasádě informovala francouzská rádia ve čtvrtek dopoledne.
O úmrtí Kundery ve čtvrtek rozsáhle informovala mnohá francouzská média. List Libération má černobílou fotografii českého literáta na celé titulní straně.
„Česko-francouzský romanopisec zemřel v úterý v Paříži ve věku 94 let. Zanechává po sobě dílo prodchnuté svobodou a kousavým humorem,“ napsal list.
Kunderova fotografie se objevila i na titulní stránce deníku Le Figaro. Je u ní titulek Milan Kundera, velikán literatury proti totalitě. Spisovateli žijícímu ve Francii od roku 1975 věnoval Le Figaro úvodník.
Jeho autor, francouzský spisovatel Étienne de Montety, si všímá i toho, že se Kundera v 80. letech odmlčel, odmítal rozhovory a přestal vystupovat v médiích.
Začala za něj mluvit jen jeho díla a varování, která v nich zazněla, „rezonují i v dnešní době, o 40 let později“, napsal de Montety.
Milan Kundera nous a quittés.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 12, 2023
Esprit libre, il trouva refuge en France et embrassa dans ses écrits des horizons universels. Son ironie et son génie ont fait de ses œuvres des classiques de notre temps.
À sa femme et ses proches, à ses lecteurs, mes condoléances émues.
Fotografii Kundery má na první straně rovněž deník La Croix. Snímek pořízený v listopadu 1976 je opatřen titulkem Explorateur de l´existence (Průzkumník existence).
V deníku Libération na Kunderu vzpomíná mimo jiné Jack Lang, francouzský politik, který v 80. a 90. letech minulého století zastával post ministra kultury.
„Mluvit o mém vztahu s Milanem Kunderou znamená mluvit o vztahu lidí mé generace k tomu, čemu se tehdy říkalo Československo, k umělcům, tvůrcům z této země, která poznala liberálnější dobu, ale i dobu mnohem represivnější,“ píše Lang.
Jak poznamenal, na Kunderově případu je výjimečné, že si „natolik prohloubil znalost kultury a jazyka, že následně napsal mnoho svých knih ve francouzštině“.