Článek
Učitel Paty před časem hovořil s žáky o svobodě slova a ukazoval jim karikatury proroka Mohameda. Zemřel v pátek rukou 18letého Rusa čečenského původu, kterého policie zastřelila devíti ranami krátce po činu.
Francouzskému učiteli uříznul hlavu za to, že dětem ukázal karikaturu Mohameda
V uplynulých týdnech se stal Paty terčem útoků na sociálních sítích. Otec jedné muslimské žačky nad ním dokonce vyhlásil fatvu, která opravňuje k zabití.
Řád čestné legie in memoriam
Zavražděný francouzský učitel Samuel Paty bude in memoriam oceněn Řádem čestné legie, nejvyšším francouzským státním vyznamenáním. V rozhovoru s televizi BFMTV to v úterý oznámil ministr školství Jean-Michel Blanquer.
Podle francouzských médií by se středoškolský učitel dějepisu měl stát také komandérem Řádu akademických palem. Prezident Emmanuel Macron by mu titul měl udělit ve středu na vzpomínkové akci na univerzitní půdě Sorbonny.
Politici vraždu odsoudili, to ale nemusí stačit
Už v pátek se tisíce lidí ve francouzských městech účastnili shromáždění, ve kterém uctili památku zavražděného učitele. Řečníci při proslovech zdůrazňovali důležitost chránit svobodu slova a vyučování. Svou soustrast vyjádřil také zástupce čečenské komunity ve Francii.
Teroristu u Paříže policie zasáhla devíti střelami. Svědek natočil video
Francouzský prezident Emmanuel Macron už před časem oznámil, že republika začne bojovat proti „islámskému separatismu”, tedy radikálním muslimům, kteří se ve Francii nechtějí asimilovat, ale naopak si v ní chtějí žít podle svého, případně ji přetvářet k obrazu svému.
Je ale otázka, jestli podobné výroky či skutečné činy budou stačit ke zklidnění neustále napjatějších nálad ve francouzské společnosti.
Francie brání své sekulární zřízení. Chce trestat ověřování panenství
Jak ve své analýze pro stanici BBC konstatovala její pařížská dopisovatelka Lucy Williamsonová, narůstající počet Francouzů zastává názor, že francouzské zákony o svobodě slova a sekulární společnosti potřebují změnu. Celých 29 procent francouzských muslimů například zastává názor, že je islám v rozporu s klíčovými ústavními hodnotami francouzské republiky a že je proto potřeba je změnit. U francouzských muslimů mladších 25 let je toto číslo dokonce ještě výrazně vyšší.
„Je těžké podporovat ideje volnosti, rovnosti a bratrství, když se vám zdá, že na vás se nevztahují,” konstatuje ve své analýze Williamsonová.