Článek
Počet nově rezervovaných letů do Paříže klesl během týdne po teroristických útocích ve francouzské metropoli o více než čtvrtinu. Počet zrušených rezervací byl ve stejném období proti loňsku vyšší o 21 procent, informovala analytická společnost ForwardKeys.
Francouzské sdružení pořadatelů hudebních akcí Prodiss mezitím požádalo stát o finanční pomoc ve výši 50 milionů eur (1,4 miliardy korun) na překonání ztrát vyvolaných atentáty.
Jenom prodeje lístků na koncerty klesly podle jejich organizátorů v týdnu po atentátech zhruba o 80 procent. Kromě výpadku tržeb se zábavní průmysl obává nárůstu nákladů na bezpečnostní opatření, což ohrožuje konání dalších akcí.
Trpí i belgický byznys
V Bruselu, kde od víkendu kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku platí pohotovost, si na ztráty stěžují restauratéři i provozovatelé hotelů.
První, pochopitelnou a lidskou reakcí těch, kdo měli v Bruselu zamluvený hotelový pokoj bylo, že svůj příjezd pozdrží.
"První, pochopitelnou a lidskou reakcí těch, kdo měli v Bruselu zamluvený hotelový pokoj, bylo, že svůj příjezd pozdrží," připustil Van Muylders, který ale věří, že už příští týden se do Bruselu vrátí normální život. [celá zpráva]
Hollandovi se dostává podpory
Vzrostla naopak popularita francouzského prezidenta Hollanda. Kladně ho podle průzkumu institutu Odoxa hodnotí 32 procent Francouzů, což je o deset procentních bodů víc než v říjnu. Hollande v těchto dnech o boji proti terorismu jedná s dalšími světovými státníky, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.
Britské referendum
Dalším z důsledků pařížských útoků je také příklon už více než poloviny Britů k myšlence odchodu jejich země z Evropské unie, o čemž budou nejpozději do konce roku 2017 hlasovat v referendu. Podle deníku The Independent, který zveřejnil výsledky příslušného průzkumu, jde o důsledek zesílených obav z uprchlické krize v EU po pařížských útocích.