Článek
„Na památku obětí teroristického útoku proti svobodě slova,“ hlásá nápis na desce v ulici Nicolas-Appert u bývalého sídla satirického týdeníku, kde bratři Said and Chérif Kouachiovi loni 7. ledna zastřelili 12 lidí.
Kromě nápisu jsou na desce vyryta také jména všech obětí. Kvůli chybě ve jméně Georgese Wolinského, jednoho ze zabitých kreslířů, ale byla deska hned po ceremonii opět zahalena.
Podle starostky Paříže Anne Hidalgové, která se pietního aktu zúčastnila po boku prezidenta Hollandea a premiéra Manuela Vallse, by mělo k její výměně dojít nejpozději do 48 hodin.
Nedaleko redakční budovy také přítomní uctili památku policisty Ahmeda Merabeta, kterého islamisté zabili při útěku z místa činu. Na chodníku, na němž muslimský policista podlehl svým zraněním, byl mimo jiné nasprejován nápis Je suis Ahmed v barvách francouzské trikolory, tedy v červené, bílé a modré barvě. Symbolem solidarity s oběťmi útoku se před rokem stal slogan Je suis Charlie (Já jsem Charlie).
Později prezident odhalil třetí pamětní desku připomínající čtyři oběti z košer lahůdkářství nedaleko Porte de Vincennes, kde zabíjel Amédy Coulibaly. Tato deska nese nápis „na paměť obětí antisemitského atentátu".
Kromě lidí v redakci časopisu a okolí a v košer lahůdkářství zabili islamisté během tří dnů útoků také policistku na pařížském předměstí Montrouge. Na její počest se pamětní deska odhalí v sobotu.
Ve středu vyjde zvláštní číslo týdeníku Charlie Hebdo s obrázky zastřelených kreslířů i současných autorů. K dostání bude téměř milión výtisků. Redakce už v pondělí odhalila podobu titulní strany. Je na něm kresba prchajícího boha s kalašnikovem na zádech doprovázená popisem: „Rok poté je zabiják stále na útěku“.