Článek
Ptáci byli objeveni mrtví v neděli v departementu Moselle. Následné laboratorní testy prokázaly, že labutě byly nositeli vysoce patogenního viru H5N1, sdělil šéf mosellské agentury pro bezpečnost a ochranu zvířat.
Počátkem července zabila ptačí chřipka v oblasti Moselle tři labutě. [celá zpráva] Francouzská vláda proto posílila ochranná opatření, mezi něž patří i nařízení držet chovné ptáky a drůbež zavřené či chráněné sítěmi, aby nepřišli do kontaktu s divokým ptactvem.
V posledním roce registrovalo ptačí chřipku, především u divokých ptáků, více než 30 zemí světa. Nákaza postihla v červnu a červenci také ČR a Německo. [celá zpráva] Z 201 lidských obětí, které si od roku 2003 ptačí chřipka po světě vyžádala, nepocházela žádná z Evropy.
Nejvíce obětí si virové onemocnění vyžádalo v oblasti jihovýchodní Asie, zejména ve Vietnamu a v Indonésii. Právě Vietnam v úterý oznámil další, letošní třetí, úmrtí na ptačí chřipku.
Obětí je dvaadvacetiletá těhotná žena, která byla hospitalizovaná v Hanoji. Žena se pravděpodobně nakazila od drůbeže, pracovala na farmě.