Článek
„Současné vedení Francie se nestará o smrt obyčejných Francouzů a obavy generálů. Podle údajů, které obdržela ruská zahraniční rozvědka, se již připravuje kontingent k vyslání na Ukrajinu. V počáteční fázi to budou asi dva tisíce lidí,“ řekl podle agentury TASS Naryškin.
Francouzskou armádu ale podle šéfa SVR zatím brzdí obavy, že tak významnou sílu nebude možné v tichosti dopravit na Ukrajinu a tam ji rozmístit.
„V každém případě se francouzští vojáci stanou prioritním a legitimní cílem ruských ozbrojených sil,“ varoval Naryškin. „Čeká je osud všech Francouzů, kteří kdy přišli na ruské území s mečem,“ pohrozil.
Francouzský prezident Emmanuel Macron po konferenci o Ukrajině, která se konala v Paříži, jednoznačně nevyloučil možnost vyslání pozemních sil západních zemí do zóny speciální vojenské operace. Macron také řekl, že západní státy „mají v úmyslu udělat vše, co je nutné“, aby zabránily Rusku získat v konfliktu převahu.
„Možná, že v určitém okamžiku – nechci to, nebudu to iniciovat – bude nezbytné vést pozemní operace, ať už budou jakékoliv, abychom čelili ruským silám,“ řekl Macron v rozhovoru, který poskytl po návratu z Berlína, kde se v pátek setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem a polským premiérem Donaldem Tuskem. „Síla Francie spočívá v tom, že to dokážeme,“ dodal.
Macron: Francouzská armáda možná bude muset vést pozemní operace na Ukrajině
Naryškin už Macronovy výroky jednou zkritizoval a prohlásil je za extrémně nebezpečné a za důkaz nezodpovědnosti západních politiků. Reagoval tak na návodnou otázku v ruském televizním pořadu Solovjov Live, zda Macronova prohlášení přivedou svět na pokraj jaderné války. Naryškin řekl, že ano.
Přidal se tak k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, který v reakci na Macronova pohrozil, že by Západ vysláním svých vojsk na Ukrajinu mohl Rusko vyprovokovat ke spuštění jaderné války.