Článek
Finský parlament ústavu ratifikoval čtyři týdny před vypršením finského předsednictví Unie. Finsko za svého předsednictví opět otevřelo otázku euroústavy.
Z 25 států Unie ústavu ratifikovalo šestnáct, Francie a Nizozemsko ji ale v roce 2005 odmítli. [celá zpráva] Její přijetí je přitom podmíněno souhlasem všech států, takže francouzsko-nizozemské odmítnutí vytvořilo velmi komplikovanou situaci. Britský ministr vnitra John Reid euroústavu v pondělí označil za "mrtvého papouška".
Finsko pro pozastavení přístupových jednání s Tureckem
Finské předsednictví Evropské unie v úterý také podpořilo návrh Evropské komise částečně pozastavit přístupové rozhovory s Tureckem, protože tato země odmítá uvolnit obchod s Kyprem.
Finský premiér Matti Vanhanen řekl, že návrh pozastavit některé kapitoly rozhovorů "poskytuje dobrý základ pro rozhodnutí", které by k Turecku měli učinit ministři zahraničí EU v pondělí.
Ankara vzápětí varovala EU, že vytlačovat Turecko z přístupových rozhovorů by byla vážná chyba. "Evropská unie nesmí ztratit svou globální vizi. Odsunout Turecko od jednacího stolu by bylo vážnou chybou," reagoval v úterý na návrh pozastavit jednání v některých kapitolách turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. "Doporučení komise je již tak nepřijatelné," uvedl šéf turecké vlády a varoval před tím, že "přísnější podmínky povedou do slepé uličky".
Vanhanen ujistil, že je pro pokračování přijímacího procesu s Tureckem. "Vlak se zpomaluje, ale cílová stanice zůstává stejná," řekl při setkání s europoslanci v Bruselu.
EK minulý týden doporučila zastavit jednání v osmi z 35 politických oblastí, které se týkají především obchodu, protože Turecko odmítá otevřít své přístavy a letiště kyperským lodím a letounům, přestože to slíbilo a unie k tomu Ankaru opakovaně vyzvala. [celá zpráva]