Článek
„Rusko nemá problémy s Finskem a Švédskem, jejich vstup do NATO nepředstavuje bezprostřední hrozbu,” řekl Putin na summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OKSB). Ale rozšíření vojenské infrastruktury na těchto územích „vyvolá reakci”, dodal Putin.
Agentura Reuters v původním znění zprávy uvedla, že Putin plán přijetí Finska a Švédska vidí jako problém, později formulaci opravila.
„Pokud jde o expanzi Severoatlantické aliance, ano, je to problém, který je podle mého názoru vytvořen zcela uměle v zahraničněpolitických zájmech Spojených států. Rusko nemá s těmito státy (Švédsko a Finsko) žádné problémy, a proto v tomto smyslu expanze NATO do těchto zemí nepředstavuje hrozbu. Ale rozšíření vojenské infrastruktury v tomto regionu jistě vyvolá naši reakci,“ řekl Putin.
Šéf Kremlu zároveň zdůraznil, že akce skandinávských států mohou zhoršit „již tak obtížnou situaci v oblasti mezinárodní bezpečnosti”.
OKSB vznikla v roce 1992 a sdružuje šest bývalých států Sovětského svazu. Jedná se o vojenskou alianci.
Rozhodnutí padlo kvůli invazi na Ukrajinu
Švédská vládní sociálnědemokratická strana v neděli podpořila vstup země do NATO, již dříve se podobným způsobem vyjádřila i finská vláda. Obě severské země se k historickému kroku rozhodly po ruské invazi na Ukrajinu. Finsko už přihlášku podalo, Švédsko podání přihlášky oznámilo v pondělí.
Ruské výhrůžky nezabraly. I Švédsko podá přihlášku do NATO
Právě možné rozšíření Severoatlantické aliance na východ, po zvažovaném pozvání a vstupu Ukrajiny, bylo jedním z argumentů, kterým Moskva ospravedlňovala zahájení invaze na Ukrajinu, v níž pokračuje dodnes.
Ruská reakce na změnu postoje severských zemí na sebe nenechala dlouho čekat. Komentátor státní televize Rossija 1 mluvil o hrozbě jaderných zbraní. Navázal tak na místopředsedu ruské bezpečnostní rady a bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který už před několika týdny prohlásil, že by případné rozšíření NATO o Švédsko a Finsko mohlo vést k rozmístění jaderných hlavic v Kaliningradu.
Rusko hrozí: Budou-li ve Švédsku a Finsku základny NATO, namíříme jaderné zbraně na Evropu
Na změnu postoje dosud neutrálních severských zemí už reagoval i ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov: „Neměli by si dělat iluze, že se s tím jednoduše smíříme. Je to další vážná chyba s dalekosáhlými důsledky. Obecná úroveň vojenského napětí vzroste, předvídatelnost v této sféře se sníží. Je škoda, že zdravý rozum padá za oběť nějakému zdánlivému ujednání ohledně toho, co by se za této stále se vyvíjející situace mělo dělat.”