Článek
Nápad šířit západní zpravodajství pomocí počítačové hry vychází ze skutečnosti, že online hry v Rusku ještě nejsou blokovány. Slouží k tomu populární střílečka Counter Strike: Global Offensive. V ní navíc vcelku symbolicky bojují týmy bezpečnostních složek a teroristů.
Ve hře je k dispozici několik oficiálních prostředí, v nichž se souboje odehrávají, ale takzvané mapy mohou vytvářet i sami hráči a poté je poskytnout ke stažení všem ostatním. Mapa z dílny finského listu, nazvaná příznačně Voyna (Válka), tak má vyvolávat dojem fiktivního slovanského města a v jednom z domů lze vstoupit do místnosti, kde jsou v ruštině zobrazeny informace z války na Ukrajině.
Zdi této místnosti jsou polepeny zpravodajskými texty informujícími o událostech, jako je například masakr ve městě Buča, a je zde také mapa Ukrajiny zobrazující ruské útoky na civilní obyvatelstvo. K tomu je možné slyšet hlas, který předčítá články.
„Jasně to ukazuje, že každý pokus zabránit toku informací a zaslepit veřejnost je v dnešním světě odsouzen k nezdaru,“ řekl Antero Mukka, šéfredaktor listu Helsingin Sanomat.
Vdejte se za boháče do Číny, vyzývá Rusky reklama ve státní televizi
A dodává, že Counter Strike: Global Offensive hrají zhruba čtyři miliony Rusů, většinou ve věku, kdy jsou odváděni do armády. Takoví lidé by tedy teoreticky mohli navzdory ruské propagandě upravit svůj náhled na konflikt na Ukrajině.
Šéfredaktor finského listu na to však podle webu The Guardian nahlíží spíše v obecné a zejména profesní rovině: „Myslím, že i Rusové mají právo na nezávislé informace založené na faktech, aby mohli sami rozhodovat o svých životech,“ vysvětlil Antero Mukka.