Článek
O překračování červených linií mluví opakovaně Moskva, aby odradila ostatní státy od pomoci Ukrajině, kterou právě Rusko napadlo. Začalo to okupací ukrajinského Krymu a zabráním části Donbasu, na což pak navázala nynější invaze.
Fico si ale vybral jiný předmět kritiky. Ve svém projevu uvedl, že prý mají Evropané pocit, že mají právo rozhodovat za jiné, rozhodovat o tom, co je správné a co není. „Že máme právo říkat jiným, že takto si musíte spravovat své věci, tohle nemůžeš psát a mluvit, ty nemůžeš hrát hokej a ty nemůžeš jít soupeřit na olympijské hry,“ řekl Fico, který tak připomněl, že ruští sportovci byli kvůli invazi až na výjimky vyřazeni z mezinárodních sportovních klání.
Účastníci slavnostního shromáždění Fica za tato slova odměnili bouřlivým potleskem.
Rusko a mír? Ne, chce boj
„Pokud má někdo suverénní a sebevědomý názor, tento názor je okamžitě potlačovaný. Domníváme se, že sankcemi vyřešíme celý svět,“ pokračoval také slovenský premiér.
Podle něj posílají Slováci z Banské Bystrice mírový odkaz do celého světa. „Mír je nejvyššího hodnota, pro kterou stojí za to udělat vše. Mír není všechno, ale bez míru je všechno ničím,“ zdůraznil předseda slovenské vlády. „Hlavním poselstvím SNP bylo ukončit válku a nastolit mír,“ řekl Fico k historickým událostem.
Slovenský premiér se snahou o mír zaštiťuje při obhajobě svých postojů k ruské invazi či protiruským sankcím opakovaně, sama Moskva se ale zatím k seriózním rozhovorům o míru nemá. Tento týden Kreml ústy svého mluvčího Dmitrije Peskova prohlásil, že Rusko bude bojovat, dokud nedosáhne svých cílů, a odmítl tím mírový plán, který oznámila Ukrajina.
Chce to atomový hřib v přímém přenosu, aby se nás zase začali bát, zní z Moskvy
Slovenský prezident Peter Pellegrini v Banské Bystrici upozornil, že nenávist vede pouze do slepé uličky.
„Není to cesta, po které má Slovensko dál kráčet. Nikdy nedovolme překrucování našich dějin a nikdy nedovolme, aby nenávist nadobro ovládla slovenskou společnost,“ řekla hlava státu.
Bez německých tanků, zato s ruským velvyslancem
Letošních oslav se nezúčastnil žádný politik z České republiky ani politici z EU. Česko zastupovali náčelník generálního štábu Karel Řehka a český velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák.
Na oslavy 80. výročí SNP naopak dorazil velvyslanec Ruské federace Igor Bratčikov, kterého při položení věnce doprovázeli potomci ruských účastníků SNP, které ve středu na úřadě vlády přijal premiér Fico.
Podvečerní vojenské přehlídky se zúčastnilo 2600 vojáků a 200 kusů techniky. Poprvé se slovenské veřejnosti představily americké stíhačky F-16. Součástí vojenské přehlídky však nebyly německé tanky Leopard 2 pro nechtěnou symboliku. Vláda vyčlenila na letošní oslavy celkem 2,7 milionu eur (68 milionů korun).
Kromě vojenské přehlídky mohli návštěvníci bezplatně navštívit expozice Muzea SNP a prezentace klubů vojenské historie.
Pyrotechnik vyjížděl k podezřelé krabičce
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) potvrdil, že před začátkem oslav SNP zasahoval v areálu pyrotechnik, který prý zneškodnil zařízení připomínající výbušný systém.
Podle ministra šlo o provokaci, nikoliv o funkční bombu. Mělo se jednat o krabičku přilepenou k lavičce v areálu. „Celý areál byl kompletně prohledán, nic podezřelého se už nenašlo,“ uvedl ministr vnitra.