Článek
Návrh na 14. balík vojenské pomoci Ukrajině připravila ještě předchozí úřednická vláda premiéra Ľudovíta Ódora, ale prezidentka Zuzana Čaputová ho nepodepsala s tím, že o něm musí rozhodnout až kabinet, který vzejde z předčasných parlamentních voleb.
Vojenská pomoc měla obsahovat čtyři miliony kusů munice ráže 7,62 mm, 5172 kusů velkorážní munice do kanónu kalibru 125 mm, 140 raket do systému protivzdušné obrany Kub, osm minometů a 1200 min do minometů.
Soukromé firmy zbraně na Ukrajinu dodávat smějí
Od začátku konfliktu na Ukrajině dodalo Slovensko Kyjevu již 13 balíků vojenské pomoci v celkové hodnotě 671 milionů eur (16,5 miliardy korun). Mezi největší dodávky patřil systém protivzdušné obrany S-300 a stíhačky MiG-29.
Fico po nástupu k moci zdůraznil, že Slovensko bude pomáhat Ukrajině humanitárně a při obnově válkou zničené země. Předseda vlády však také řekl, že soukromým zbrojařským firmám v dodávkách zbraní a munice v dodávkách na Ukrajinu bránit nebude.
Na zasedání Rady Evropské unie v Bruselu minulý týden Fico další poskytování finanční, hospodářské, humanitární, vojenské a diplomatické podpory Ukrajině podpořil.
Podle bývalého ministra obrany Jaroslava Nadě rozhodnutí vlády jde proti ekonomickým a bezpečnostním zájmům Slovenské republiky. Slovensko podle Nadě většinu zmíněné munice nepotřebuje a končí jim životnost. „Ministr teď musí najít miliony eur na prodloužení životnosti, nebo ji za miliony musí dát zlikvidovat,“ upozornil Naď a říká, že darováním munice mohla Bratislava pomoct Kyjevu a získat peníze z Evropského mírového nástroje.