Článek
Jak informovala agentura TASR, vláda předloží příslušný zákon do parlamentu, který by ho měl projednat ve zkráceném řízení a platit by měl od 1. ledna 2025, kdy vyprší výpovědní lhůty lékařů.
Změna zákona zavádí možnost vyhlášení mimořádné situace z důvodu kritické nedostupnosti ústavní zdravotní péče. Mimořádná situace by mohla být vyhlášena na dobu maximálně 60 dnů s možností prodloužení na dvojnásobek. Za mimořádné situace by výpovědní lhůta lékařů vypršela až dnem jejího odvolání.
Nesmysly a hoaxy. Slovenští lékaři se odmítají řídit radami zmocněnce vlády, antivaxera Kotlára
Mimořádná situace je definovaná jako „narušení poskytování zdravotní péče, když poskytovatelé ústavní zdravotní péče nemohou zabezpečit zdravotní péči v rozsahu, kvalitě a čase nevyhnutelném k ochraně života a zdraví nebo předcházet závažnému poškození zdraví“. Pokud by taková situace nastala, výpovědi lékařů by nevstoupily v platnost. Stát chce tímto způsobem zabezpečit dostatečný počet lékařů v nemocnicích.
Ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas) odmítl informace, že by lékařům hrozilo vězení v případě, kdy nenastoupí do práce a v důsledku toho vznikne újma na zdraví nebo na životě. „Legitimním cílem zákona je zabezpečení ochrany života a zdraví obyvatelů Slovenské republiky, ochrany zdravotnického sytému a předcházení zásahů do jiných práv a svobod osob,“ řekl Šaško.
Pomalejší růst platů
Ficova vláda v rámci konsolidace veřejných financí rozhodla, že platy lékařů porostou pomaleji, než bylo původně plánováno. Na protest proti tomuto kroku podalo výpovědi 3300 nemocničních lékařů. Slovenský parlament začátkem listopadu částečně zrušil plánované škrty v růstu platů zdravotníků, ale lékaři své výpovědi zatím nestáhli.
Slovenští lékaři podali hromadné výpovědi také v roce 2011 za vlády premiérky Ivety Radičové, což vedlo k vyhlášení nouzového stavu. Ve slovenských nemocnicích tehdy vypomáhala třicítka českých vojenských lékařů. Předloni si pak lékaři rovněž výpověďmi vymohli od tehdejší vlády zvýšení platů a příslib dalších opatření ve zdravotnictví.