Článek
„Po návratu do Bratislavy jsem svolal koaliční radu. Můžeme přijmout reciproční opatření, pokud k tomu budeme nuceni. Pokud bude prezident (Volodymyr) Zelenskyj nadále poškozovat Slovenskou republiku, můžeme zastavit všechnu humanitární pomoc Ukrajině i tu, která již byla schválena,“ pohrozil Fico na tiskové konferenci v Bruselu.
„Druhou možností je výrazně snížit nebo celkově odejmout různé dávky občanům Ukrajiny, kteří přišli po válce na území Slovenska,“ pokračoval slovenský premiér.
„Další opatření, které máme k dispozici, se týká dodávek elektrické energie na Ukrajinu,“ zopakoval svou předešlou výhrůžku, že Slovensko přestane na Ukrajinu dodávat elektřinu.
Provozovatel slovenské přenosové soustavy hodlá Ukrajině poskytovat proud
Fico také pohrozil, že by Slovensko mohlo rovněž využít práva veta v případě některých opatření Evropské unie týkajících se Ukrajiny.
Byli jsme domluvení, tvrdí Fico
Fico tvrdí, že se už dříve předběžně dohodl s ukrajinským premiérem na technickém řešení, podle kterého by tranzit plynu přes Ukrajinu mohl pokračovat. Slovensko mělo podle tohoto modelu nakoupit plyn ještě před jeho vstupem na ukrajinské území a Ukrajina by tak pokračovala v tranzitu již slovenského plynu.
Kyjev nicméně tento postup odmítá, protože Rusko by i tak za svůj plyn dostávalo peníze, které mu pomáhají financovat válku.
„Je to rozhodnutí, které je výsostně politické, a je to rozhodnutí, které výrazně poškozuje Slovenskou republiku a především výrazně poškozuje Evropskou unii,“ řekl Fico. Krok prezidenta Ukrajiny, která se již téměř tři roky brání ruské invazi, označil Fico za „politický rozmar“.
Fico také varoval Ukrajinu, že pokud se plynovod nebude používat k tranzitu ruského plynu, stane se pro Rusko nepotřebným a bude zničen.
Odveta by stála Slovensko další peníze
Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy skončil 1. ledna poté, co vypršel pětiletý kontrakt mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Ukrajina dlouho dopředu hlásila, že jej kvůli probíhající válce, které proti ní Rusko rozpoutalo, neobnoví. Evropské země včetně Česka s tím počítaly a své zdroje diverzifikovaly.
Slovensko nicméně kvůli tomuto kroku přichází o příjmy z tranzitu ruského plynu dál na západ. Odvetným přerušením dodávek elektřiny na Ukrajinu by se ale Bratislava připravila ještě o další příjmy, zatímco Ukrajina by mohla dodávky snadno nahradit elektřinou z Polska či Rumunska.
Pokud Fico přestane dodávat Ukrajině elektřinu, Kyjevu pomůže Polsko
Reakce na českou nabídku
Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková na tiskové konferenci v Bruselu také po téměř dvou týdnech reagovala na nabídku České republiky, která je podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka připravena svému východnímu sousedovi poskytnout přepravní kapacity plynu přes české území.
„O této nabídce jsem s českým ministrem průmyslu telefonovala. Slovensko má diverzifikační kontrakty na nákup komodity a má také podepsané diverzifikační kontrakty na různé tranzitní trasy. Jednou z nich je také potrubí, které vede přes Českou republiku,“ uvedla Saková.
Ministryně potvrdila, že Slovensko má podepsané přenosové kapacity s Českou republikou na ten objem, který země potřebuje. „Česko má nějaké kapacity, které může nabídnout, ale jeho vstup do těchto trubek je omezený dodávkami plynu z Německa,“ konstatovala Saková. Z jejího vyjádření tak plyne, že jakékoliv další dodávky plynu přes Česko nad rámec již uzavřených smluv Slovensko nevyužije.