Článek
„Tohle není ta solidarita, o které jsme mluvili, když jsme byli v předsednictví Evropské unie a když jsme říkali, že každá země má mít právo suverénně se rozhodnout, jak bude postupovat v otázkách nelegální migrace,“ zdůraznil Fico na tiskové konferenci v Bratislavě.
„S vysokou pravděpodobností celá vládní koalice nebude souhlasit na půdě parlamentu s tímto legislativním balíkem,“ řekl slovenský premiér po schůzce se šéfem slovenské diplomacie Jurajem Blanárem.
Podle slovenského premiéra není možné Slovensku přikázat, že buď přijme 300 migrantů, nebo za každého z nich zaplatí 20 tisíc eur (507 tisíc korun). „To není solidarita, to je diktát,“ dodal Fico.
Drama do poslední chvíle. Europoslanci schválili balík zákonů, který má vyřešit migraci
Slovenský premiér s tím ale sám nic neudělá. Evropský parlament migrační pakt schválil ve středu 10. dubna. Schválit ho ještě musí Evropská rada, ve které budou hlasovat členské státy, a jeho schválení bude probíhat kvalifikovanou většinou, což znamená, že jednotlivé země migrační pakt nebudou moci vetovat, popsal legislativní postup list European Conservative.
Odmítl i členství Ukrajiny v NATO
Předseda slovenské vlády opětovně odmítl členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Podle Fica členství Ukrajiny v NATO slovenský parlament neratifikuje, protože Slovensko potřebuje neutrální Ukrajinu.
Slovensko bude radši platit, ale migranty na své území nepustí
Podle Fica by případným členstvím Ukrajiny v NATO byly ohroženy zájmy Slovenska, protože to by byl základ obrovského světového konfliktu.
„Budu vést poslance k tomu, aby vetovali takovéto rozhodnutí a nesouhlasili s členstvím Ukrajiny v NATO,“ řekl Fico v úterý na tiskové konferenci.
Společné jednání slovenské a ukrajinské vlády ve čtvrtek v Michalovcích označil Fico za velmi prospěšné.
„Domnívám se, že nastavilo zrcadlo i panu premiérovi Fialovi v České republice,“ poznamenal Fico s narážkou na to, že česká vláda začátkem března zrušila mezivládní jednání se slovenským kabinetem v reakci na smířlivou rétoriku Ficovy vlády směrem k Rusku.
„Nepovažujeme to teď za vhodné. Některé aktivity považujeme za problematické,“ zdůvodnil krok Fiala.
Udržení V4
Podle Fica je Slovensko po jednání s ukrajinskou vládou ve velmi silné pozici.
„Pokud nám bude kdokoli vyčítat, že odmítáme vojenské řešení a odmítáme posílání zbraní ze zásob státu, tak my Slováci máme právo říct: ‚Kdo dodává plyn na Ukrajinu? Slovensko, pokud je potřeba reverzní tok. Kdo reálně pomohl s elektřinou? Slovensko, protože tu elektřinu potřebovali. Kdo řeší energetické propojení mezi Velkými Kapušany a Mukačevem? Slovensko,‘“ pokračoval Fico ve výčtu.
Spolupráci Slovenska, Maďarska, České republiky a Polska v rámci Visegrádského seskupení označil Fico za životně důležitou.
„Proto budeme odbíjet jakýkoli pokus, který bude směřovat k rozbití V4. Ten pokus evidentně v Praze byl,“ uvedl Fico.
„Respektujeme, že naši sousedé mají jiný názor na fungování V4, my však tvrdíme, že stojí za to vést dlouhé konzultace, radit se a učinit vše proto, aby tento formát přežil, co možná nejdéle, protože je pro nás mimořádně důležitý,“ dodal předseda slovenské vlády.