Článek
Husák je pochovaný na hřbitově v bratislavské městské části Dúbravka, kde se 10. ledna 1913 narodil.
„Dnes je výročí narození pana prezidenta Gustáva Husáka. Je pro mě velká čest, že jsem společně s premiérem Slovenské republiky panem Ficem a místopředsedou parlamentu Blahou mohl položit věnec a vyjádřit úctu jedné z největších osobností,“ říká Danko na videu.
Dnes je výročí narození Gustáva Husáka, kdyby náhodou někdo nevěděl 👀 pic.twitter.com/bZdL9ls3gA
— OstraVanda (@ostravanda_) January 10, 2024
Předseda Slovenské národní strany uvedl, že Husák měl těžký život a udělal také mnoho chyb, ale to, co zanechal, z toho žijí i dnešní generace.
„Je potřeba se ze života člověka poučit. Jedni ho milují, druzí ho zatracují, ale takový už je lidský život,“ řekl Danko.
„Důležité je, že něco vytvořil, něco po sobě zanechal a já, jako každý rok – už i z pozice místopředsedy Národní rady Slovenské republiky –, jsem se mu přišel poklonit. Čest jeho památce,“ dodal Danko.
Fico na sociální síti uvedl, že Husák prokázal nevídanou odvahu při organizování Slovenského národního povstání, když mu hrozily mučení a poprava.
„Pak se s ním vypořádali extrémní blázni v řadách komunistů, zavřeli ho, bili, vyráželi mu zuby… Opět se pozvedl, sehrál rozhodující roli a zabránil represáliím v normalizačních 70. letech,“ uvedl na sociální síti Fico.
„Vždy byla s ním spojována vzdělanost a inteligence. Udělal i chyby, ale kdo je neudělal a neudělá… Po boji je každý generál. Já však cítím, že je mu potřeba projevovat úctu a respekt,“ dodal slovenský premiér na Husákovu adresu.
Husák byl posledním komunistickým prezidentem Československa. Byl symbolem normalizace v Československu po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy.
Z funkce hlavy státu abdikoval v prosinci 1989 a zemřel v roce 1991. V roce 2019 v anketě Největší Slovák skončil na sedmém místě.