Článek
„Je to jediná možnost, jak se pokusit o obnovu důvěry lidí ve stát,“ říkali organizátoři shromáždění Za slušné Slovensko. Poslance vyzvali, aby nově vznikající vládu nepodpořili. [celá zpráva]
Demonstrovalo se po celé zemi, asi v třicítce měst a také v zahraničí včetně Prahy.
Ficova demise [celá zpráva] části veřejnosti zjevně nestačí. Organizátoři i účastníci protestních shromáždění označili výměnu na postu premiéra a dohodu o pokračování stávající vládní koalice Smeru, Slovenské národní strany a strany Most-Híd za ponížení a obelhání celé občanské veřejnosti.
Na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání se stejně jako minulý týden sešly desítky tisíc lidí s transparenty jako „Je čas jít“ nebo „Výměna panáků nestačí“. Dav také skandoval „Fico do basy“.
Tvářili se, že jednají o volbách, a vše je při starém
Protesty začaly v reakci na informace, které se objevily po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, k níž došlo na konci února. Kuciak psal mimo jiné o podezřeních na daňové podvody u lidí, kteří měli vazby na Smer.
„Představitelé vládní koalice se několik dní tvářili, že jednají o předčasných volbách a mezitím připravovali jen formální výměnu premiéra, aby Fico mohl vše řídit z centrály Smeru. Vždyť nový premiér Pellegrini je jen figurka v jeho rukou. Vražda novináře a jeho snoubenky se nevyšetřila, korupční případy se budou snažit zamést pod koberec a vše bude při starém,“ řekl Tomáš Piruš, který přišel na shromáždění v Bratislavě, aby vyjádřil svůj nesouhlas s postupem politiků.
„Korupce je na nejvyšších místech a když o tom Ján Kuciak chtěl napsat, tak ho i s přítelkyní zastřelili. Dvojnásobná vražda stále nebyla vyšetřena, ale politici se starají jen o to, jak se udržet u moci. Hnusí se mi to,“ zdůraznil Karol Farkaš z Bratislavy.
„Potřebujeme novou šanci na slušné a spravedlivé Slovensko, proto požadujeme předčasné volby. Je to jediná možnost, jak vrátit politice slušnost,“ zdůraznili organizátoři shromáždění, které se kromě Bratislavy konali také ve třicítce dalších měst po celém Slovensku.
Ján Kuciak
- Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.
- Psal také o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Na sociální síti pak Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
- Se svou přítelkyní Martinou byl zavražděn 21. února 2018.
- Objednavatel/objednavatelé vražd nebyli nikdy za zločin odsouzení. Politici, kteří měli být - byť prostřednictvím přátel - s kauzou spojení, stále figurují v nejvyšších patrech slovenské politiky, včetně Roberta Fica.