Článek
„Spojené státy setkáním dávají najevo, že si uvědomují riziko v Evropě, kterému jsou vystavěny státy východního křídla severoatlantické aliance,“ řekl před odletem do Varšavy Fiala.
Konkrétní výstupy nebo výsledky jednání s Bidenem ale nechce předjímat. „Důležité je, že se setkání vůbec koná. Je to důležitý signál spolupráce NATO,“ zdůraznil.
Bidenovi chce zdůraznit „aktivní roli“ České republiky v posílení obrany východního křídla NATO. „A připomenu mu některá konkrétní čísla,“ podotkl premiér. Návštěva amerického prezidenta v Kyjevě i ve Varšavě je podle něj „důležitým signálem odhodlání udělat vše pro to, aby evropskou bezpečnost posílili“.
Členy B9 jsou vedle Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Uskupení vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině.
Rusko zkoušelo raketu Sarmat, když byl Biden v Kyjevě. Test zjevně selhal
Středečního jednání lídrů s Bidenem se zúčastní také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Diskutovat budou o pokračující podpoře Ukrajiny a posilování východního křídla Aliance.
Biden přicestoval do Polska v pondělí večer. V úterý se ve Varšavě sešel s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který cestu amerického prezidenta označil za důležitou známku závazku Spojených států vůči bezpečnosti v Evropě. V odpoledním projevu Biden řekl, že podpora Ukrajiny nepoleví a Rusko tam nikdy nezvítězí.
Jeho cestě do Polska předcházela pondělní neohlášená návštěva Kyjeva, kde americký prezident strávil asi pět hodin a oznámil tam nový balík vojenské pomoci.
K večeru chce Fiala s polským premiérem Morawieckým mluvit o spolupráci v oblasti energetické bezpečnosti a obecně o česko-polských vztazích.
Praha a Varšava nyní spolupracují na plynovodním projektu Stork II, který by propojil obě země a zvýšil tak diverzifikaci dodávek plynu ve střední Evropě.