Článek
Česká republika a další státy podle Fialy tlačí na Evropskou komisi, aby přehodnotila zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory v roce 2035. Česko také žádá revizi nového systému emisních povolenek ETS2, který by vedl k rozšíření těchto poplatků, připomněl předseda vlády. „V této věci jsme schopni vytvářet koalici,“ uvedl Fiala.
Premiér připomněl, že představitelé států a vlád 26 unijních zemí odpoledne odsouhlasili závěry k Ukrajině, podobně jako minule se tak ovšem stalo bez Maďarska. Mezi ostatními státy je však podle něj na podpoře Ukrajiny silná shoda.
„Evropa vychází z této krize silnější,“ myslí si český premiér s tím, že do takzvané koalice ochotných se zapojují i další země mimo unijní blok, například Norsko či Británie. „Dobře vyzbrojená Ukrajina je bezpečnostní garance,“ zdůraznil Fiala.

Revize konceptu bezpečných zemí
Před samotným summitem se šéf české vlády zúčastnil schůzky k migraci, na které byli zástupci nejméně 13 států Unie. „Jde nám o to, abychom revidovali koncept bezpečných zemí,“ uvedl Fiala. Nová koncepce by podle něj mohla vzniknout v průběhu jara. Změna definice určující bezpečné země by měla vést k zrychlení vyhošťování migrantů, kteří v EU nemají podle Fialy „co dělat“.
Podle něj skupina, ve které jsou například i Nizozemsko, Dánsko či Itálie, dosáhla úspěchu, když Evropská komise navrhla nařízení pro návratovou politiku, jejímž cílem je zvýšit počet vyhoštěných migrantů. Ten je podle českého premiéra nyní minimální.