Článek
Wissing ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci uvedl, že ho kancléř Scholz požádal, aby ve funkci zůstal, a on se mu rozhodl vyhovět. „Nechci být ale zátěží pro svou stranu,“ dodal ministr a oznámil odchod z FDP.
Své rozhodnutí označil za „osobní“ a avizoval, že nebude vstupovat do žádné jiné politické strany.
Německá vláda se rozpadla kvůli sporům o hospodářskou a finanční politiku. FDP ve vládě zastupovali právě Lindner, Wissing a dále na postu ministra spravedlnosti Marco Buschmann a ministryně vzdělání a výzkumu Bettina Starková-Watzingerová.
Německá vládní koalice se rozpadla, volby by mohly být v březnu
Krizi vládní trojkoalice vyvolaly především neshody v postupu při oživování hospodářství. Média o rozhovorech v posledních dnech psala jako o osudových.
Podle deníku Bild předseda FDP Lindner během středečního jednání navrhl uspořádat předčasné volby, do nichž by byla FDP ochotna pokračovat v koaličním vládnutí. Scholz podle zdrojů deníku takovou nabídku odmítl, nicméně sám kancléř později v projevu po koaličních jednáních, která ztroskotala, řekl, že se snažil Lindnerovi a jeho FDP při jednáních vyjít vstříc.
Lindner poté Scholze obvinil, že konec vládní koalice byl vykalkulovaný a kancléř ho měl připravený už před jednáním ve středu večer.
Volby by mohly být v březnu
Kancléř Scholz v reakci na nejnovější vývoj uvedl, že v lednu požádá Spolkový sněm o vyslovení důvěry. Pokud mu ji nevysloví, což se předpokládá, mohly by se předčasné volby konat v březnu. V Německu se ale o březnovém termínu předčasných voleb spekuluje již několik týdnů. Bild dokonce uvádí přesné datum, a to 9. březen.
Německá vláda nyní bude složená jen ze sociální demokracie a strany Zelených. Německá média spekulují, kdo nahradí ministry za FDP. Podle veřejnoprávního webu Tagesschau by se měl ministrem financí místo Lindnera stát blízký důvěrník kancléře Scholze a státní tajemník na ministerstvu financí Kukies.