Článek
Ministerstvo ve středu bitvu na sociálních sítích nazvalo „hrdinskou a tragickou kapitolou“ italských dějin a vojáci, již v ní padli, podle ministerstva „obětovali své životy za naši svobodu“. Kritika se pak na stranu Bratři Itálie premiérky Giorgie Meloniové snesla i kvůli příspěvkům poslankyně Paoly Chiesaové. Ta bitvu připomněla mimo jiné vzkazem „Srdce našeho národa je dnes v El Alameinu“.
#ElAlamein #23ottobre 1942, un luogo e una data che raccontano di valore e sacrificio, un capitolo tanto eroico quanto tragico della nostra storia. Rendiamo onore ai coraggiosi militari italiani che combatterono tra le sabbie del Nord Africa. Con loro ricordiamo con deferenza… pic.twitter.com/qOC3vHNugn
— Ministero Difesa (@MinisteroDifesa) October 23, 2024
U El Alameinu v říjnu 1942 Britové a jejich spojenci pod velením generála Bernarda Montgomeryho porazili spojené síly fašistické Itálie a nacistického Německa vedené generálem Erwinem Rommelem. Šlo o jedno z klíčových klání africké kampaně, jež v roce 1943 skončila kompletním vytlačením německých sil z kontinentu.
Zákonodárci levicového opozičního Hnutí pěti hvězd ve vyjádření zareagovali, že ačkoliv italští vojáci tehdy bojovali statečně, tvrdit, že bojovali za svobodu, je nešťastné, protože byli ve skutečnosti „oběťmi italského koloniálního a fašistického režimu“, cituje agentura Reuters. „Jak si může někdo El Alamein spojovat s bojem za naši svobodu, nedokážu pochopit,“ podivil se zase profesor politologie z Univerzity v Sieně Mattia Guidi.
Bratři Itálie pocházejí z Italského sociálního hnutí, jež vzniklo v roce 1946 jako přímý nástupce Mussoliniho squadristů. Od svého nástupu k moci před dvěma lety musela Meloniová hasit už několik skandálů spjatých s nostalgií členů její strany pro fašistickou éru země.
Ona sama v minulosti odsoudila všechny formy totality a promluvila o svém odporu k fašismu. Přesto se odmítá definovat jako „antifašistka“, ačkoliv k tomu byla několikrát vyzvána.