Hlavní obsah

Farageova protiunijní strana poprvé v průzkumu vede

3:57
3:57

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Nejpopulárnější stranou v Británii je dle voličských preferencí vůbec poprvé strana Reform UK, v jejímž čele stojí tvář brexitu Nigel Farage. Pokud by nyní byly volby, podpořilo by ji 25 procent voličů. Vládnoucí labouristé s premiérem Keirem Starmerem mají podporu 24 procent, zatímco pro konzervativce v čele s Kemi Badenochovou by hlasovalo 21 procent voličů. Vyplývá to z aktuální sondáže agentury YouGov pro deník The Times a stanici Sky News.

Foto: Temilade Adelaja, Reuters

Nigel Farage

Článek

„Británie chce Reformu,“ glosoval Farage aktuální výsledky průzkumů na síti X. Výsledky průzkumu jsou mimo jiné špatným signálem pro Starmerovu vládu, která vede Británii teprve sedm měsíců. Zatímco v lednovém průzkumu YouGov labouristé ještě vedli, nyní je Farageova partaj předstihla. I když je rozdíl ve vedení v rámci statistické chyby, pro protestní stranu jde o výrazný symbolický úspěch.

Úspěch protiunijní strany je o to paradoxnější, že jiný průzkum YouGov na konci ledna ukázal, že 55 procent Britů nyní považuje za chybu, že země opustila EU, přičemž pouhých 11 procent považuje brexit spíše za úspěch než neúspěch.

Nynější průzkum ale především ukazuje, že dominantní pravicovou silou v Británii aktuálně nejsou konzervativci, ale právě strana Reform. Podle stanice SkyNews by dokonce jeho výsledky mohly znovu rozvířit diskuze o sloučení Konzervativní strany a strany Reform. „Nigel Farage říká, že chce zničit Konzervativní stranu. Proč bychom se s ním proboha slučovali?“ odmítla už v lednu Badenochová rezolutně tuto možnost.

Voliči konzervativců sloučení neodmítají

Voliči konzervativců ale tak jednoznačný názor nemají. Celkem 43 procent dotázaných, kteří volili v posledních volbách konzervativce, nyní podporuje sloučení s Farageovou stranou, podotkly Sky News s tím, že proti bylo 31 procent, zatímco zbytek se nevyjádřil. Průzkum také ukázal, že proti sloučení obou partají jsou spíše voliči strany Reform. Společnou stranu s konzervativci nechce 40 procent z nich, zatímco 31 procent tuto myšlenku podpořilo, zbytek pak nemá jasný názor.

Musk probírá se svými lidmi, jak svrhnout britského premiéra

Evropa

Ačkoliv se příliš nečekalo, že strana uspěje, Reform UK získal v loňských volbách 14 procent hlasů a z tohoto hlediska se stal třetí nejsilnější stranou v Británii. Tamní většinový volební systém v jednomandátových volebních obvodech ale pro stranu výhodný nebyl - v 650členné Dolní sněmovně parlamentu proto má pouze pět poslanců včetně Farage, přičemž i řada stran s celonárodně nižší podporou získala větší množství mandátů.

Protiimigrační a protiunijní Reform UK vzbudil v posledních týdnech pozornost i tím, že ho otevřeně podpořil Elon Musk, miliardář spjatý s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a mimo jiné vlastník sociální sítě X.

Farage za Muskem a Trumpem přicestoval a miliardářovou podporou se chlubil, odmítl se však připojit k jeho výzvě za propuštění krajně pravicového aktivisty Tommyho Robinsona (vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon). Ten byl loni na podzim odsouzen k 18 měsícům za pohrdání soudem poté, co přes zákaz dál vinil syrského uprchlíka z napadání mladých dívek, ačkoliv ten jej kvůli nepravdivým nařčením už úspěšně zažaloval.

Další parlamentní volby Británii čekají pravděpodobně až za dlouho, nejpozději by se měly konat v srpnu roku 2029.

Účet pět let po brexitu: Ekonomika oslabila, export ochabl, migrace se zdvojnásobila

Ekonomika

Výběr článků

Načítám