Článek
Otevřená válka mezi Ukrajinou a Ruskem zatím nevypukla, válka informační je už ale v plném proudu, hodnotila v pondělí zpravodajka britské BBC ve východní Evropě Sarah Rainsfordová. „Hlavní válečný zpravodaj ruské státní televize je nyní v Doněcku. Jeho živé vstupy jsou plné tvrzení o ‚blízké ukrajinské invazi‘, o útocích na civilní infrastrukturu a o dělostřelecké palbě z ukrajinské strany,“ popisuje.
Rusko zkouší, do jaké míry může proměnit státní média ve zbraň a získat jejich prostřednictvím podporu pro válku nebo agresi jak doma, tak v okupovaných oblastech na východě Ukrajiny a u sympatizantů v zahraničí.
Americký zpravodajský web Axios dnes píše o „ruském dezinformačním šílenství“. Ruská státní média podle něj od obviňování Západu z hysterie kolem neexistující hrozby invaze přešla k nepřetržitému pokrývání napětí kolem Ukrajiny. Podle analytiků ze společnosti NewsGuard se přitom často opakují nepravdivé příběhy o tom, že Rusové na východě jsou terčem genocidy nebo že pád proruské ukrajinské vlády v roce 2014 byl výsledkem převratu naplánovaného Západem.
Lavrov: Není jiná možnost. Musíme uznat nezávislost Luhanské a Doněcké republiky
„Rusko zkouší, do jaké míry může proměnit státní média ve zbraň a získat jejich prostřednictvím podporu pro válku nebo agresi jak doma, tak v okupovaných oblastech na východě Ukrajiny a u sympatizantů v zahraničí,“ uvádí Axios.
Moskva hledá záminku, varuje Západ
Západní činitelé v posledních týdnech opakovaně varují, že Moskva se bude snažit vykonstruovat záminku pro nové kroky vůči Ukrajině. Nová analýza, o níž o víkendu informoval list The New York Times (NYT), naznačuje, že dezinformační kampaň v této souvislosti trvá již několik měsíců.
Výzkumné skupiny European Expert Association a Reset Tech uvádí, že od října pozorují v ruských státních médiích a na internetových platformách silný výskyt fám, který lze považovat za součást přípravy vojenské akce.
Letiště v Doněcku ostřelují, tvrdí reportér ruské agentury
Deník NYT zprávu předal ke zhodnocení neziskové organizaci Global Disinformation Index, podle níž se zjištění zdála být důvěryhodná. Mimo jiné se týkají nepodloženého tvrzení o tom, že Ukrajina se chystá proti separatistům na Donbasu použít chemické zbraně.
Tento scénář poprvé analytici zaznamenali na konci prosince, načež se neustále šířil za pomoci státních médií i účtů na sociálních sítích. Mnohé z fám se podle zprávy rodily ve skupinách na komunikační platformě Telegram, načež byly následně opakovány ruskými činiteli v televizním vysílání.
„Rétorika prokremelských zdrojů se v poslední době stala mnohem agresivnější,“ řekla Maria Avdeevová z European Expert Association.