Článek
Vedoucí představitelé EU se ve čtvrtek a v pátek sejdou na summitu v Bruselu, kde budou řešit hned několik důležitých témat souvisejících s Ukrajinou. Jednat se bude nejen o zmíněném balíku dlouhodobé pomoci, ale také o zahájení přístupových rozhovorů Ukrajiny s EU, o vojenské pomoci Kyjevu v hodnotě 500 milionů eur (asi 12 miliard korun) a rovněž o dvanáctém balíčku sankcí proti Rusku. Tato opatření přitom narážejí na odpor Budapešti.
Představitelé Komise proto nyní jednají se zástupci velkých států EU o možném zajištění dlouhodobé finanční pomoci pro Kyjev ze zdrojů mimo unijní rozpočet, pokud by se maďarské veto nepodařilo prolomit, píše FT.
Maďaři ze Zakarpatské oblasti žádají Orbána, aby podpořil jednání s Ukrajinou o unijním členství
Maďarský ministr pro unijní záležitosti János Bóka připustil, že diskuse o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou by mohla začít po červnových volbách do europarlamentu. Financování Kyjeva ze společného unijního rozpočtu ale odmítá z principu.
⚡️The EU is considering the possibility of emergency funding for #Ukraine bypassing the general budget due to #Hungary's position, the Financial Times reported. pic.twitter.com/A2n1LW0hkx
— KyivPost (@KyivPost) December 12, 2023
„Myslíme si, že nástroj pomoci Ukrajině by měl být vytvořen mimo rozpočet EU. S příspěvky členských států, vzájemnými zárukami členských států a mnohem kratším plánovacím obdobím jednoho roku namísto čtyř let,“ řekl Bóka FT.
Problémy i ve Spojených státech
O technických detailech takového řešení se nyní jedná, ale taková možnost by byla podle serveru celkově nákladnější, mimo jiné kvůli vyšším úrokům. „Nikdo to nechce takto dělat, pokud to nebude nutné… Ale bylo by nezodpovědné nemít záložní plán,“ řekl webu jeden z evropských diplomatů.
Preferovanou variantou tak stále zůstává společná unijní pomoc. Proto se v zákulisí řeší i možnost, že by se pro Maďarsko uvolnily další peníze z unijních fondů, které mu Komise dříve zablokovala kvůli pochybnostem ohledně dodržování zásad právního státu.
Kyjev v současnosti čelí nejistotě ohledně další finanční pomoci i v zámoří. Balík finanční pomoci pro Kyjev ve výši 61 miliard dolarů (1,38 bilionu korun) zablokovali minulý týden v americkém Senátu američtí republikáni s požadavkem na zpřísnění americké imigrační politiky ze strany vládních demokratů.