Článek
Rozhovory o budoucích vztazích, které obě strany vedou od lednového britského odchodu z evropského bloku, stále nevedly k dohodě kvůli sporům okolo rybolovu a pravidel hospodářské soutěže. Do konce přechodného období pro vyjednání a schválení dohody přitom zbývají pouhé dva týdny.
Jednání s Británií pokročila, uvedla von der Leyenová
„Nenecháme se tlačit do rychlého schvalování dohody o brexitu před koncem roku, pokud nedostaneme text do neděle,” uvádí podle šéfky europarlamentních socialistů Iratxe Garcíaové text prohlášení, na němž se zástupci politických skupin shodli s předsedou EP Davidem Sassolim.
Souhlas Evropského i britského parlamentu je potřebný proto, aby dohoda vstoupila v platnost. Britský premiér Boris Johnson dal ve středu najevo, že je připraven poslance mimořádně svolat po Vánocích, pokud by do té doby byl text hotov. Také europarlament počítá s možností mimořádného jednání v posledních dnech roku, podle čtvrtečního prohlášení však pouze v případě, že bude dohoda ještě tento týden.
Některé britské automobilky omezují výrobu, kvůli brexitu a covidu nemají díly
Diplomaté některých unijních zemí přitom již zmínili možnost, že by dohoda mohla začít platit v rámci takzvaného předběžného provádění i bez souhlasu parlamentu, který by ji mohl schválit až dodatečně v lednu. Tato možnost se však řadě poslanců nelíbí, neboť jim podle nich výrazně ztěžuje případné odmítnutí smlouvy.
O aktuálním vývoji jednání ve čtvrtek europoslance informoval Barnier, podle něhož přinesly poslední dny a hodiny „dobrý posun”, zbývají však poslední překážky. „Podepíšeme jen dohodu, která ochrání zájmy a principy EU,” napsal na Twitteru.
In this final stretch of talks, transparency & unity are important as ever: Debriefed @Europarl_EN Conference of Presidents this morning on 🇪🇺🇬🇧 negotiations.
— Michel Barnier (@MichelBarnier) December 17, 2020
Good progress, but last stumbling blocks remain. We will only sign a deal protecting EU interests & principles. pic.twitter.com/L25PWCKYAG
Selhání státnictví, tvrdil Johnson o odchodu bez dohody. Teď mu to v Británii připomínají
Podle unijních činitelů se obě země přiblížily shodě v otázce státní podpory firem, největší překážkou však jsou stále bezvýsledné debaty o právu na rybolov v britských vodách.
Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí.