Článek
Všeobecně se předpokládalo, že zákonodárný orgán EU Junckerův tým schválí. Schválení komisaři jsou v drtivé většině reprezentanty stran zastoupených ve čtyřech nejsilnějších politických frakcích 751členného Evropského parlamentu, jimiž jsou po květnových volbách lidovci (EPP), socialisté (S), Evropští konzervativci a reformisté (ECR) a liberálové (ALDE).
Zástupci frakce ECR dali před středečním hlasováním najevo, že se zdrží. "My vaši komisi nepodpoříme, protože má federalistický program, který je v rozporu s naším programem," prohlásil v debatě před hlasováním český člen této frakce Jan Zahradil. "Obávám se, že vaše komise bude horší než ta (dosavadní) Barrosova," dodal.
Proti se rovněž postavili nacionalisté, euroskeptici, Zelení a levicová frakce GUE/NGL, jejíž členové těsně před hlasováním ukázali transparenty s nápisem "Ne úsporám".
Opačný názor mají zástupci nejsilnější frakce EPP. "Včasné schválení umožní komisi ujmout se svých úkolů již od 1. listopadu, to je dobrá zpráva. Situace v Evropě je vážná a každý den zpoždění při nasazení nových komisařů je vysoká ztráta pro všechny," komentoval schválení Evropské komise český europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda z EPP.
Evropskou komisi vždy schválili
Po středečním dni nadále platí, že europoslanci Evropskou komisi dosud vždy, i přes výhrady ve výborech, schválili. Hrozícímu neschválení EK předešel nynější předseda komise José Barroso v říjnu 2004, kdy těsně před hlasováním v plénu EP návrh stáhl.
Předchozí komisi Josého Barrosa v roce 2010 podpořilo 488 poslanců, 137 bylo proti a 72 se hlasování zdrželo.
Mezi programové priority nové Evropské komise patří dodržování fiskální disciplíny, podpora růstu, tvorba pracovních míst, budování infrastruktury nebo podpora obnovitelných energetických zdrojů či snižování energetické náročnosti.
Juncker ve středu novou unijní exekutivu označil za "Komisi poslední šance".
"Občané ztrácí důvěru v naše instituce. Je čas vdechnout evropskému projektu nový život," prohlásil Juncker.