Článek
Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Sergej Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Moskva odpověděla recipročním krokem.
"Je pro nás velmi nepříjemné mít nepředvídatelné a agresivně naladěné partnery, ale to je realita, se kterou musíme žít," uvedl Peskov. Dodal přitom, že Moskva hodlá i nadále svůj postoj tlumočit evropským státům.
Kritizoval i ministr zahraničí Lavrov
Podobná kritika zazněla již v pátek z úst ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, když obvinil britskou vládu, že své spojence v EU tlačí ke konfrontaci s Kremlem. Šéf ruské diplomacie reagoval na rozhodnutí summitu Evropské unie povolat ke konzultacím velvyslance EU z Moskvy, jakož i na vyjádření některých zemí, včetně Česka, že by po britském vzoru mohly vyhostit ruské diplomaty.
Nizozemský premiér Mark Rutte potvrdil, že lídři osmadvacítky se dohodli, že povolají z Moskvy na konzultace unijního velvyslance, což je v diplomatické praxi vnímáno jako forma protestu.
Český premiér Andrej Babiš oznámil, že Česko v souvislosti s otravou Skripala a jeho dcery zvažuje vyhoštění několika ruských diplomatů.