Článek
Evropská léková agentura (EMA) vloni v listopadu doporučila, aby se přípravek používal k „léčbě mírné kognitivní poruchy nebo mírné demence v důsledku Alzheimerovy choroby“. Lecanemab je namířen proti usazeninám amyloidu v mozku, které vedou k odumření nervových buněk, a tím zpomaluje úbytek kognitivních schopností, píše web týdeníku Focus. Nemoc nemůže vyléčit, ale zpomaluje ji. Přípravek na vyléčení Alzheimerovy choroby je stále ještě v nedohlednu.
„Lék zpomaluje progresi onemocnění a brání tomu, aby se stav nemocného ve fázi, kdy je člověk ještě soběstačný, nezhoršil natolik, aby už soběstačný nebyl. To je poměrně významné,“ řekl Novinkám přední český neurolog Jakuba Horta.
Pokud amyloidní usazeniny už způsobily nevratné poškození mozku, jejich odstranění nemá smysl. Podle Johannese Levina z Německého centra pro neurodegenerativní onemocnění je třeba považovat první tři roky za ranou fázi Alzheimerovy choroby.
Pacienti, u nichž je lecanemab nasazen, dostávají každé dva týdny infuzi.
Lecanemab není jediný přípravek. Americká společnost Biogen vyvinula látku s názvem aducanumab, ta ovšem nebyla na konci roku 2021 doporučena Evropskou lékovou agenturou ke schválení s tím, že předpokládaný klinický účinek léku je sporný. Další žádost o schválení podala americká farmaceutická společnost Eli Lilly pro účinnou látku donanemab. Tento proces stále probíhá, píše deník Bild.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil aducanumab pro léčbu Alzheimerovy choroby v roce 2021, ale společnost Biogen na začátku roku jeho výrobu zastavila. Lecanemab byl uveden na americký trh na začátku roku 2023. Donanemab byl schválen FDA vloni 2. července. Všechny tři protilátky mají podobný mechanismus účinku.
Očekává se, že v USA bude stát léčba jednoho pacienta touto látkou kolem 23 tisíc eur (576 657 korun) ročně.
Ve Velké Británii byl lék schválen vloni 22. srpna. Náklady na terapii nejsou pojišťovnami hrazeny kvůli tomu, že vysoké náklady na terapii neospravedlňují nízký terapeutický úspěch.
Austrálie byla vloni v říjnu proti schválení této látky.