Článek
Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu na obnovu přírody. Oznámil to ve čtvrtek pozdě večer Evropský parlament. Návrh vyvolal velkou debatu kvůli údajným dopadům na zemědělství a dalším ekonomickým a sociálním důsledkům. Dojednaný návrh musí ještě oficiálně schválit Evropský parlament i členské státy.
Součástí návrhu zůstává cíl zavést do roku 2030 opatření pro obnovu přírodních ekosystémů na pětině suchozemských a vodních ploch. Do roku 2050 by měly být obnoveny všechny přírodní systémy, které to potřebují. Prioritu by měla mít území, jež se nachází v chráněných oblastech Natura 2000. V Česku je takových území více než 1100 a dohromady pokrývají 14 procent plochy státu.
Členské státy budou mít povinnost vypracovat plány, jak stanovených cílů dosáhnout.
Odpovědnosti za přírodu už nás nikdo nezbaví, říká ekolog a biolog David Storch
Podle Rady Evropské unie návrh poslouží k dosažení klimatických cílů a také k posílení potravinové bezpečnosti.
Výsadba stromů i obnova mokřadů
Do roku 2030 by měly být v EU vysazeny nejméně tři miliardy stromů, obnovit se má na 25 tisíc kilometrů toků jako volně tekoucích řek. Jeden z významných bodů návrhu se týká obnovy mokřadů a rašelinišť poškozených zemědělskou činností. Do roku 2030 by státy měly obnovit 30 procent mokřadů, do roku 2050 pak 50 procent.
Původní návrh podpořili zejména poslanci z levicových, liberálních a ekologických stran. Ti argumentovali prospěšností regulace pro zlepšení životního prostředí v EU. Proti byli hlavně zástupci pravicových frakcí včetně většiny nejpočetnějších lidovců. Ti vyjadřovali obavy z nadměrných zásahů do aktivit zemědělců a dalších ekonomických a sociálních dopadů.
Dojednaný text nakonec v porovnání s původním návrhem doznal značných změn, z kompromisního návrhu vypadla např. povinnost vrátit do přírodního stavu deset procent zemědělských pozemků či kontroverzní cíl „navrátit přírodu do stavu v 50. letech 20. století“.
Podle Evropské komise je až 80 procent přírodních systému v Evropské unii ve špatném stavu. Cílem regulace je zvrátit nepříznivý vývoj.