Článek
Podle eurokomisaře Tonia Borga by mělo být koňské maso testované i na přítomnost látky fenylbutazon, která se u koní používá k léčbě zánětů. Přípravek se nesmí podávat zvířatům, jejichž maso je určeno k lidské spotřebě.
V posledních týdnech se v Británii, Irsku a dalších zemích objevily polotovary, které měly obsahovat hovězí maso, ale byla v nich v menší či větší míře konina.
Podle "plánu intenzivního monitoringu" bude každá členská země vyzvána k namátkovým kontrolám DNA u produktů z hovězího masa, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu. Vlády členských zemí EU se k návrhu budou moci vyjádřit od pátku.
Borg uvedl, že první série testů by se měla provádět během března a první výsledky by byly zveřejněny v polovině dubna. "Je to celoevropský problém, který potřebuje celoevropské řešení," řekl irský ministr zemědělství Simony Coveney, jehož země nyní předsedá EU. "Jde o to, že někdo prodává koňské maso jako hovězí a tak podvodně vydělává peníze," dodal.
Konina se objevila i v Německu
Borg také vyzval Evropskou komisi k rychlejší přípravě plánu označování produktů z hovězího, které by uvádělo, odkud maso pochází.
Skandál zasáhl i Německo. Lasagne s nepřiznaným podílem koniny ve středu večer na základě výsledků testů ohlásil řetězec supermarketů Real a nabídl zákazníkům možnost špatně deklarovaný výrobek vrátit. Prodejce sám ho podle agentury DPA preventivně stáhnul z nabídky už minulý týden při objevení prvního podezření.
Německé úřady dostaly informaci o podezřelé dodávce zboží přes evropský systém včasného varování, uvedlo dnes německé ministerstvo zemědělství. Podezření vyvolal fakt, že zásilka lasagní byla špatně označena.
Nejvíce případů se zatím objevilo v Británii a Irsku, kde bylo koňské maso objeveno v jídlech ve velkých supermarketech jako Tesco, Aldi a Iceland a v provozovnách řetězce Burger King. Konina není zdravotně závadná, ale výrobci nahrazují některé druhy masa koňským kvůli jeho nižší ceně.
Vyšetřovatelé v Irsku, kde na koňské maso v mražených hovězích hamburgerech přišli, ukazují na Polsko jako zemi, odkud prý základní suroviny s velkým podílem koniny pocházely. Polsko tato zjištění zpochybnilo. Na koninu vydávanou za hovězí narazila v lasagních také švédská společnost Findus a její dodavatel naznačil, že koňské maso pocházelo z Rumunska. Rumunský premiér toto podezření odmítl.