Hlavní obsah

Evropská legie. Unie vytváří společné síly rychlého nasazení, řekl Sikorski

Země EU momentálně vytvářejí společné síly rychlého nasazení, takzvanou Evropskou legii, prohlásil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski ve středečním rozhovoru s řeckými novinami Kathimerini. Řekl to v reakci na otázku ohledně dřívějších výroků francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který už v roce 2018 vyzýval ke vzniku „jednotné evropské armády“.

Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski

Článek

„Hovořit o armádě EU vyvolává zbytečný zmatek, protože evokuje slučování národních armád, což se myslím nikdy nestane. Jsme však v procesu formování evropské (unijní) vojenské kapacity, sil rychlého nasazení. Říkám tomu Evropská legie,“ řekl Sikorski, který zároveň vyzval k posílení evropské obranyschopnosti.

„Američané jsou zapojeni do soupeření s Čínskou lidovou republikou a (ruský prezident Vladimir) Putin se navzdory našim přáním vyprofiloval jako náš nepřítel. Musíme proto převzít větší díl břemene z hlediska obrany,“ podotkl Sikorski.

EU musí mít vlastní armádu, zní z Itálie

Zahraniční

„Země jako Polsko a Řecko už léta vydávají velká procenta svého HDP na obranu, takže máme pravomoc o tom mluvit. Evropská obrana je myšlenka, jejíž čas nadešel,“ dodal polský ministr zahraničí.

K vytvoření evropských sil rychlé reakce vedle národních armád jednotlivých členských států nabádal Sikorski už v únoru, z jeho nynějšího vyjádření se zdá, že se tento proces dal do pohybu.

Také list The Washington Post s odkazem na své zdroje uvedl, že na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února evropští lídři začali diskutovat o vytvoření paralelní struktury k NATO, která by pokrývala celý kontinent a mohla by se stát „věrohodnou alternativou“ k Alianci, pokud by Spojené státy odmítly zaručit bezpečnost Evropy.

Macron se staví do role lídra evropské diplomacie. Některým spojencům to vadí

Svět

Výběr článků

Načítám