Článek
Dle oficiálního vyjádření již Evropská komise nevidí „jasné riziko vážného porušení vlády zákona v Polsku“, a proto chce proces spuštěný článkem 7 zrušit.
„Dnešek pro Polsko značí novou kapitolu. Probíhající obnova vlády zákona v Polsku je skvělá pro polský lid a pro naši Unii jako celek,“ uvedla ve své gratulaci Tuskově vládě předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Bývalý předseda Evropské rady Tusk se na post polského premiéra vrátil po výhře v říjnových volbách se slibem, že „vše společně spraví“.
APT28 jsou známá hrozba. USA odsoudily ruský kyberútok na Česko a další státy
K obnově justiční nezávislosti se jeho vláda dle deníku The Guardian v únoru zavázala vydáním akčního plánu, který měl také ukončit polské konflikty s Evropskou komisí a Evropským soudním dvorem.
Podle akčního plánu budou soudci do polské národní justiční rady voleni svými kolegy v tajných volbách, což má ukončit vliv politiků.
Dále budou podniknuty kroky k zajištění nezávislosti nejvyššího soudu a polští soudci už také nebudou čelit trestům v případě řízení se zákony EU.
Komise tyto „první konkrétní kroky“ nazvala relevantními ke svému rozhodnutí, že zákon již v Polsku není v ohrožení. Pozitivně nahlíží i na rozhodnutí Polska připojit se k Úřadu evropského veřejného žalobce, jenž vyšetřuje přeshraniční podvody.
„Dnes skvělé zprávy z Bruselu. Děkuji vám, předsedkyně von der Leyenová, za spolupráci a podporu! Jsme oddáni našim společným evropským hodnotám,“ vyjádřil se k rozhodnutí Komise na sociální síti X polský ministr spravedlnosti Adam Bodnar.
Great news from Burussels today! Thank you President @vonderleyen for the cooperation and support!
— Adam Bodnar (@Adbodnar) May 6, 2024
Poland is cosequently bringing back rule of law. We are determined and devoted to our common European vaues. https://t.co/8tNposMaAY
Článek 7, který může členskou zem Evropské unie potenciálně připravit i o volební právo v Evropské radě, byl proti Polsku kvůli krokům tehdy vládnoucí pravicové nacionalistické strany PiS spuštěn před sedmi lety.
Sankční proces se táhl tak dlouho kvůli obavám, že pravicová nacionalistická vláda Maďarska využije práva veto vůči jakémukoliv kroku proti svému tehdejšímu ideologickému spojenci.
Než celý proces oficiálně skončí, bude se k němu ještě všech 26 členských států moci vyjádřit.