Článek
V evropském regionu, kam experti zahrnují východní Evropu i střední Asii, onemocní každým rokem touto infekční chorobou 450 000 lidí. Podle odborníků je stále více kmenů odolných vůči současným lékům.
"Odolnost nových kmenů choroby na léky vytváří nejnebezpečnější situaci na kontinentě od druhé světové války. Vyzýváme proto vedoucí představitele Evropské unie: Probuďte se! Nečekejte už! Nedovolte, aby se tento problém vymkl z rukou," řekl generální tajemník Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Markuu Niskala.
Tuberkulóza se šíří i kvůli migraci
Státy Evropské unie podle koordinátora IFRC pro tuberkulózu Michaela Luhana věnovaly v poslední letech této nemoci jen malou pozornost navzdory jejímu vysokému výskytu v sousedních zemích, jako jsou Rusko, Ukrajina, Rumunsko, Bělorusko a Turecko. Upozornil, že zvýšený výskyt tuberkulózy ponese s sebou už samotné rozšiřování Evropské unie.
Migrace z východní Evropy a střední Asie zvyšuje také riziko šíření kmenů odolných vůči lékům ve velkých městech jako Londýn, kde výskyt infekční tuberkulózy v posledním desetiletí soustavně roste. V některých zemích, například v Lotyšsku, se vyskytují mimořádně odolné kmeny tuberkulózy, které nereagují na nejméně tři ze šesti léků druhé řady.