Článek
V řadě oblastí na jihu a v centrální části Itálie vyhlásila vláda stav přírodní katastrofy, aby se mohly uvolnit mimořádné prostředky na odstranění škod v Abruzzu v centru země i na jihu v Kampánii, v Kalábrii, na Sicílii a na Sardinii.
Hasičům se už podařilo zdolat několik požárů na poloostrově Gargano, odkud museli být evakuováni turisté po moři. [celá zpráva] Nyní se jejich úsilí soustřeďuje proti plamenům řádícím v pásmu národního parku Pollino, který leží mezi regiony Kalábrie a Basilicata na jihu země.
Vegetace byla zničena na 9 000 hektarů. Lesní požáry si v Itálii vyžádaly čtyři mrtvé. O jednoho méně zabily jen tento týden v Řecku, kde stále hoří 15 000 hektarů porostu na poloostrově Peloponés. Od úterý tam červený kohout zničil přes stovku obydlí. I když se situace zlepšila, oheň se dál šíří. Od začátku měsíce si živel vyžádal už osm mrtvých včetně pěti hasičů.
Bleskové šíření ohně má na svědomí nejen vedro, ale i přetrvávající silný vítr. Tento měsíc v Řecku vypuklo několik stovek menších požárů, které hasiči zdolali.
Makedonii slíbilo Česko humanitární pomoc. Země nejvíce potřebuje hasičské vybavení. Hodnota pomoci bude jeden milión korun.
Obyvatelé makedonské Bitoly bojují s ohněm. Foto: ČTK/AP
S požáry bojují i další státy na jihovýchodě Evropy, například Makedonie, Srbsko nebo Albánie. Problémy mají také některé části chorvatského pobřeží. Hořelo například v letovisku Makarska.
Na Slovensku se situace zlepšuje
Lesní požáry na východním Slovensku pomalu začínají ustupovat. Asi 70 hasičů a tři vrtulníky však stále ještě likvidují požár ve Slovenském ráji. Mají ho pod kontrolou stejně jako požár v Poráčské dolině u Krompachů.
"Situace je podstatně lepší než ve čtvrtek, požár je lokalizovaný na vrcholu, nešíří se ani po svazích," řekl velitel zásahu Ondrej Šproch k likvidaci ohně ve Slovenském ráji na kopci Koč. Hasičům pomáhají tři vrtulníky.
Situace se výrazněji nezměnila v Poráčské dolině. Na místě zasahuje asi 20 hasičů.
Británii sužují obrovské povodně
Uplně opačné starosti mají lidé na opačném konci Evropy. Na jihovýchodě ostrovní Velké Británie je deštivo a voda zatopila několik měst. Země čelí nejhorším záplavám za posledních 60 let.
Voda z řeky Severn zaplavila parkoviště karavanů v Tewkesbury. Foto: REUTERS/Stephen Hird
Evakuováno bylo například město Oxford, 350 000 lidí bude nejméně dva týdny bez pitné vody. Úřady je neustále zásobují balenou vodou. Do cisteren s pitnou vodou vpravil navíc někdo moč a záchranáři ji museli měnit. Informaci potvrdila policie.
Kromě Temže se rozvodnila například řeka Severn. Povodně si už vyžádaly tři lidské životy.
Podle předpovědi nebude v postižených místech v sobotu pršet, na neděli a pondělí se ale opět čekají silné bouřky. Země zažívá nejvlhčí léto od roku 1776.