Článek
Prezidenti zemí středoevropské skupiny se na pondělní schůzce věnovali tomu, jaké příležitosti nabízejí americké volby pro Evropu i i samotné Spojené státy. Tématem byla kromě ruské invaze na Ukrajinu také situace na Blízkém východě, budoucnost Evropské unie a s tím spojená zpráva o konkurenceschopnosti bloku či rozšíření spolupráce v rámci V4.
„Shodli jsme se, že očekáváme zvýšení tlaku na Evropu po nástupu zvoleného amerického prezidenta Trumpa,“ řekl Pavel k jednání ve Slezských Beskydech, jehož se vedle hostitele Dudy zúčastnil také slovenský prezident Peter Pellegrini a maďarský prezident Tamás Sulyok.
„Jde o to, abychom za sebe převzali větší odpovědnost, a to od nás bude vyžadovat nejen větší výdaje na obranu, spíše bych to nazval investicí do naší bezpečnostní budoucnosti,“ dodal Pavel. Situace podle něj vyžaduje „mnohem širší iniciativy a rozhodnější kroky, pokud jde o zvýšení konkurenceschopnosti Evropy tváří v tvář globálnímu prostředí“.
Česko a Polsko proti Slovensku a Maďarsku. Visegrádská čtyřka se v postojích ohledně Ukrajiny rozchází
„Čtyřka“ má zlepšit krizové řízení
Tématem summitu bylo rovněž zlepšení krizového řízení, zejména v souvislosti s letošními povodněmi, které postihly region. Polský prezident Duda navrhl vytvořit skupinu odborníků ze zemí V4, která by vypracovala systém usnadňující výměnu informací a spolupráci mezi úřady, uvedla agentura PAP.
Trump se úřadu prezidenta USA ujme 20. ledna 2025. Začátkem prosince uvedl, že by „rozhodně zvážil“ vystoupení Spojených států ze Severoatlantické aliance. Zároveň ale řekl, že pokud budou evropské země platit za obranu, zachová americkou roli v této obranné alianci. Tvrdí také, že chce co nejrychleji ukončit boje na Ukrajině, a naznačil snížení pomoci Ruskem napadené zemi.
Anketa
Novodobá visegrádská trojka vznikla v únoru 1991, po rozdělení Československa se označení změnilo na čtyřku. Skupina se zaměřuje na posílení stability a spolupráce v regionu střední Evropy, která nicméně po začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 ochladla.
Země V4 rozděluje pohled na příčiny konfliktu i na formy pomoci Ukrajině, které jsou ochotny napadenému státu poskytovat. Česko a Polsko poskytují Kyjevu i vojenskou pomoc. Maďarsko a Slovensko tento postoj nesdílejí.