Článek
Steinmeier je přesvědčen, že je nyní důležité si v Evropě vzájemně naslouchat: „Vzájemně si naslouchat, to znamená, vycítit, kde jsou očekávání a citlivá místa evropských vlád, ale také poslouchat naše občany, jaká jsou jejich očekávání od Evropy.”
„Je zřejmé, že jsou oblasti, kde Evropa musí nabídnout řešení, po kterých se lidé ptají. Je to téma uprchlíků a migrace, kde my v Evropě dlužíme odpovědi. Je to velké téma - především v jižní části Evropské unie - nalezení odpovědí na krizi zaměstnanosti, zejména u mladých lidí. A je to téma bezpečnosti,” řekl německý ministr.
Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Evropa je úspěšný projekt míru a stability, který bychom si neměli nechat vzít. I na Twitteru ale zdůraznil: ”Po brexitu je důležité vyplnit očekávání lidí.”
BREAKING: German Foreign Minister Steinmeier: Important after Brexit to heed the "expectations of the people."
— The Associated Press (@AP) 25. června 2016
„Nemůžeme se vrhat po hlavě do hektických akcí a předstírat, že máme na všechno odpovědi, ale po britském rozhodnutí nemůžeme upadnout do deprese a být paralyzování,” řekl podle BBC.
Německo a Francie by na sobotní schůzce měly podle německých médií předložit společný návrh toho, kudy by se měla unie dál ubírat. Mezi návrhy by mělo být také zřízení takzvané flexibilní unie, která by vytvořila prostor i pro země, které se nechtějí nebo nemohou podílet na dalších integračních krocích.
Opatření by mělo zamezit tomu, aby se britský scénář opakoval v dalších zemích EU. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se obává, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v Evropské unii i v dalších členských zemích.