Článek
„Evropský parlament si vyhrazuje právo odmítnout jakékoli ujednání, které bude hůře než nyní nakládat s občany EU, a to nehledě na jejich národnost,” cituje z dopisu britský deník The Guardian. Podle BBC v dopise, jehož autorem je předák liberálů a europarlamentní koordinátor pro brexit Guy Verhofstadt, britský návrh garantuje občanům EU méně práv, než jaká mají Britové žijící v EU. BBC řekl, že občané EU v Británii stejně jako Britové žijící v Evropské unii by měli mít zachována stejná práva jako dosud místo toho, aby britská vláda „vymýšlela nový status“.
Dopis podepsali také zástupci lidovců, sociálních demokratů, zelených a levice. Všechny tyto politické skupiny mají v EP pohodlnou 77procentní většinu, takže mohou dohodu o brexitu vetovat. „Nakonec je to Evropský parlament, kdo řekne ano, nebo ne, a já vám mohu říci, že ne zazní, jestliže práva evropských občanů a taky práva Britů žijících na kontinentu budou ořezána.“
Britský vyjednavač Damian Green zdůraznil, že „základní práva občanů EU budou uchována i po odchodu Británie, a vyzval Verhofstadta, aby si návrh Londýna přečetl, protože umožní třem miliónům občanů EU zůstat v království za stávajících podmínek.
Britský návrh
Na konci června britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že chce, aby s občany Evropské unie žijícími v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let bylo i po odchodu Británie z evropského bloku zacházeno jako s Brity, tedy aby měli stejná práva, například pokud jde o lékařskou péči a školství. [celá zpráva]
Barnier ale vzápětí britský návrh označil za málo ambiciózní, nejasný a s nedostatečnými zárukami. Nelíbil se ani předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. [celá zpráva]
V Británii jsou asi tři milióny lidí z jiných unijních zemí, jinde v EU pak žije zhruba milión Britů.